Ünitelendirilmiş yıllık plan ve ders planı uygulamalarıyla ilgili öğretmen, yönetici ve müfettiş görüşlerinin belirlenmesi
Determining teacher, director and inspector wievs related to united yearly plan and lesson plan applications in primary teaching
  1. Tez No: 148635
  2. Yazar: ALİ SICAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞBA YANPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kurum : ZKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Başlığı : Ünitelendirilmiş Yıllık Plan ve Ders Planı Uygulamalarıyla İlgili Öğretmen, Yönetici ve Müfettiş Görüşlerinin Belirlenmesi Tez Yazarı : Ali Sıcak Tez Danışmanı : Doç. Dr. Tuğba Yanpar Tez Türü, Yılı : Yüksek Lisans, 2004 Sayfa Adedi : 77 ÖZET Bu araştırmanın amacı, 2003-2004 eğitim öğretim yılında ilköğretim okullarında uygulanan ünitelendirilmiş yıllık plan ve ders planı uygulanması ile ilgili öğretmen, yönetici ve müfettiş görüşlerini belirleyerek, gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini; 2003-2004 öğretim yılında, Bartın îli İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, okul yöneticileri ve ilköğretim müfettişleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmaya 130 sımf öğretmeni, 21 okul yöneticisi ve 10 ilköğretim müfettişi katılmıştır. Verilerin analizi için SPSS For Windows 11.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, varyans analizi, Scheffe testi, t-testi gibi istatiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulardan aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, okul yöneticileri ve ilköğretim müfettişlerinin 2003-2004 yılında uygulanmaya başlayan ünitelendirilmiş yıllık plan uygulaması ve ders planları uygulamasını olumlu buldukları görülmüştür.2. İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ve okul yöneticilerinin tanelendirilmiş yılık plan ve ders planlarına ilişkin görüşleri arasında yöneticiler lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 3. Araştırmaya katlan öğretmen, yönetici ve müfettişlerin ders planlarına ilişkin görüşlerinin cinsiyet durumlarına göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Erkeklerin ders planı uygulamasına daha olumlu baktıkları ortaya çıkmıştır. 4. Öğretmenlerin tanelendirilmiş yıllık planlarla ilgili görüşleri ile öğrenim durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunurken hizmet süreleri ve cinsiyet durumları arasında herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Ayrıca öğretmenlerin ders planlarıyla ilgili görüşleri ile öğrenim durumları ve hizmet süreleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş, cinsiyet durumları ile herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler Eğitimde planlama, Öğretim, ilköğretim, Ders Planı, Ünitelendirilmiş Yıllık PlanInstitution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Curriculum and instruction Title : Determining Teacher, Director and inspector Wievs Related to United Yearly Plan and Lesson Plan Applications in Primary School. Ali Sıcak Assoc.Prof.Dr.Tuğba Yanpar MSC. Thesis, 2004 77 Author Adviser Type of Thesis Page Number ABSTRACT The purpose of this study was to identify the views of inspectors, managers and teachers about united yearly plans and to develop propose for necessary situations. Universe of the study was classroom teachers who work in Bartın province primary schools, school managers and primary inspectors in 2003-2004 terms. Questionnaire developed by researchers was used as a data resource tool. 130 classroom teachers, and primary school inspectors participated in the study. The data were analysed with SPSS for windows 11.0 packet programme. Also, frequencies, percentage, mean, variance analysis, scheffe test and t test were used. At the end of this study the conclusions in below were obtained. 1. The views of clasroom teachers in primary schools, school managers and primary school inspectors were positive towards united yearly plan and lesson plan in practise 2003-2004 term 2. There was significant difference between views of classroom teacher in primary school and school managers about united yearly plan and lesson plan in favor of schools managers. 3. The teachers, managers and inspectors who participated this research showed different views according to their sexuality. 4. There had been significant differences about united yearly plan accourding to teachers education and there wasn't significant
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Curriculum and instruction Title : Determining Teacher, Director and inspector Wievs Related to United Yearly Plan and Lesson Plan Applications in Primary School. Ali Sıcak Assoc.Prof.Dr.Tuğba Yanpar MSC. Thesis, 2004 77 Author Adviser Type of Thesis Page Number ABSTRACT The purpose of this study was to identify the views of inspectors, managers and teachers about united yearly plans and to develop propose for necessary situations. Universe of the study was classroom teachers who work in Bartın province primary schools, school managers and primary inspectors in 2003-2004 terms. Questionnaire developed by researchers was used as a data resource tool. 130 classroom teachers, and primary school inspectors participated in the study. The data were analysed with SPSS for windows 11.0 packet programme. Also, frequencies, percentage, mean, variance analysis, scheffe test and t test were used. At the end of this study the conclusions in below were obtained. 1. The views of clasroom teachers in primary schools, school managers and primary school inspectors were positive towards united yearly plan and lesson plan in practise 2003-2004 term 2. There was significant difference between views of classroom teacher in primary school and school managers about united yearly plan and lesson plan in favor of schools managers. 3. The teachers, managers and inspectors who participated this research showed different views according to their sexuality. 4. There had been significant differences about united yearly plan accourding to teachers education and there wasn't significantdifference according to the teacher's sexuality and their length of service. In addition, there were significant differences about lesson plans according to teacher's education and their length of service. But there wasn't significant difference for sexuality. Keywords Education Planning, Teaching, Primary, Lesson Plan, United Yearly Plan.