21 nolu Antalya Şer'iyye Sicili (H.1243-1245/M.1827-1830)
The Şer'iyye Sicil notebook with number 21 of Antalya (H.1243-1245/C.1827-1830)
- Tez No: 148648
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONGÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV QZET 21 NOLU ANTAKYA ŞER'İYYE SİCİLİ (H. 1243-1245 /M. 1827-1830) ÖMERÖNAL Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans Danışman : Yrd. Doç. Dr. Songül ÇOLAK Kasım 2004, 131 sayfa H. 1243-1245 / M. 1827-1830 yılları arasını kapsayan 21 Nolu Antakya Şer'iyye Sicil Defteri toplam 74 belgeden oluşmaktadır. Osmanlı Devleti'nde görevli oldukları bölgede kadılar tararından kaleme alman şer'iyye sicil defterleri genel olarak Türk Tarihi açısından önem arz eden vesikalardır. Özelde ise bu defterler Osmanlı tarihi açısından çok önemlidir. Çünkü bu defterler Osmanlı Devleti'nin idari, hukuki, iktisadi ve sosyal yapısına ait zengin bilgiler ihtiva eden birinci elden kaynaklardır. Yine bu defterlerin, görevli oldukları şehirde kadılar tarafından tutulması Osmanlı Devletinin egemenliği altında bulunan şehirlerin idari, hukuki, iktisadi ve sosyal yönlerinin aydınlatılmasında son derece önemlidir. Antakya Şer'iyye Sicil defterleri içerisinden 21 Nolu defteri seçmemizin nedeni 19. yy. da Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu sıkıntılı durumda Antakya şehrinin idari, hukuki, iktisadi ve sosyal yönlerini açığa çıkarmakla birlikte II. Mahmud (1808- 1839) dönemi ıslahat ve reformlarının Antakya şehrine yansımalarını tespit etmekte bu defteri seçmemizde etkili olmuştur. İncelediğimiz 21 Nolu Antakya Şer'iyye Sicil Defteri ait olduğu döneme ait Antakya şehrindeki mahalle, nahiye, köy ve mezralar hakkında birçok bilgi sunmaktadır. Bu bilgiler arasında; yukarda sayılan yerleşim yerlerinin isimleri, sayıları ve nasıl ve kimler tarafından yönetildiği, buralarda yaşayan insanların yaşam tarzları, ekonomik durumları ev ve giyim eşyaları, aralarındaki hukuki durumları gibi bilgiler bulunmaktadır. Genel olarak çalışmamızı 4 ana bölüm altında topladık; Birinci bölümde; şer'iyye sicillerinin önemi ve şer'iyye sicilleri hakkında genel bilgiler verdik.V İkinci bölümde; Antakya şehrinin kısa bir tarihini verdikten sonra 21 Nolu Antakya Şer'iyye Sicili ışığında Antakya'nın idari, iktisadi, kültürel ve sosyal yapısına değindik. Üçüncü bölümde; tez içindeki belgelerin tasnifi ve özetlerini yaptık. Dördüncü bölümde; 21 Nolu Şer'iyye Sicil Defteri'nin günümüz Türkçesine çevirisini yaptık. Anahtar Kelimeler : Antakya, Şer'iyye Sicili, Tereke, Kaza, Köy.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE SER'İYYE SİCİL NOTEBOOK WİTH NUMBER 21 OF ANTAKYA (H. 1243-1245 / C. 1827-1830) ÖMERÖNAL History Department, Master Of Science Supervizor : Assist. Prof. Dr. Songül Çolak November 2004, 131 Pages The şer'iyye sicil notebook with number 21 of Antakya, which contains the years of 1243-1245, 1827-1830 A.D., consists of 74 documents İn Otoman Empire The Şer'iyye Sicil Notebooks written by judges in their official regions, which are very important documents for Turkish history. Spesifically this notebooks are important for Otoman history. Becaudse this notebooks contain source from first hand rich informations about Otoman Empire'smanageriaL, juridical economic and social structure. This notebooks are written by judges its important for illuminating of cities under sovereignty of Ottoman Empire's managerial, juridical,economic and social sides. Between Antakya Şer'iyye Sicil notebooks we choose with number 21 of notebook because generally in 19th century inside of Ottoman Empire's fretful situation to bring out into the open of Antakya's managerial, juridical, economic and social sides and to determine reflection of improvements and reforms of the period of II. Mahmud to Antakya With number 21 of Antakya Şer'iyye Sicil notebooks which we examine gives information us about districts, sub-districts, villages and arable fields in Antakya. Within this informations there are informations about the settling places which we count above, their names, numbers, how they manage and who manages them and the lifestyles of theese people, their economic situations, house and clothing objects and juridical situations between people Generally we collect our study under 4 main part İn first part we gave general information about the importance of Şer'iyye Sicils and we gave information about Şer'iyye SicilsVII İn second part, after we gave a short information about Antakya's history we mention Antakya's managerial economic cultural and social structure in the light of with number 21 of Antakya Şer'iyye Sicil notebook İn third part we classified and summarized of documents in thesis İn fourth part we made translation of with number 21 of Antakya Şer'iyye Sicil to todays Turkish language. Keywords : Antakya, Şer'iyye Sicil, law estate, district, village.