Farklı gelişim dönemlerindeki biber bitkilerinde tütün yanıklık virüsünün yoğunluğunun araştırılması
Investigation of tobacco virus multiplication at different developmental stages in pepper
- Tez No: 415359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BÜLENT ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada KM2-11, CM334 ve Sena genotiplerinden geliştirilen 22, KM2-11, PM217 (67) ve Sena genotiplerinden geliştirilen 21 hattın tütün yanıklık virüsüne tepkileri araştırılmıştır. Hatay (774 nolu izolat) ve Antalya (1002 nolu izolat) illerinden toplanan TEV izolatlarının W4, Florida VR2, Yolo Y, Yolo Wonder biber çeşitlerinde fide, meyve tutumu ve olgunlaşma döneminde meydana getirdiği değişimler izlenmiştir. Yolo Wonder, pvr2+;Yolo Y, pvr21; Florida VR2, pvr22; W4 pvr23allerini bulunduran genotiplerin tamamı 774 numaralı TEV izolatına dayanıklılık gösteremezken pvr22 alleline sahip Florida VR2 1002 numaralı TEV izolatına dayanıklılık göstermiştir. Geliştirilen 43 hat içerisinden 4 numaralı hat her iki TEV izolatına dayanmış diğer hat ve çeşitlerin tamamı hastalanmıştır. Farklı gelişim dönemlerinde TEV bulaştırılan W4, Florida VR2, Yolo Y, Yolo Wonder biber çeşitlerinde TEV'nün farklı biber gelişim dönemlerindeki multiplikasyonları arasında farklılık görülmemiştir. Anahtar Kelimeler :Tütün yanıklık virüsü, Biber, Dayanıklılık
Özet (Çeviri)
In this study response of 22 lines developed from KM2-11, CM334 genotypes and 21 lines developed from, KM2-11, PM217 (67), Sena to Tobacco etch virus were investigated. Changes caused by TEV isolates collected from Hatay (774 numbered isolates) and Antalya (1002 numbered isolates) on seedling, fruit set and ripening stages of W4, Florida VR2, Yolo Y Yolo Wonder of pepper varieties were observed. Yolo Wonder, pvr2+;Yolo Y, pvr21; Florida VR2, pvr22; W4 pvr23 genotypes containing alleles did not resist 774 TEV isolate, but the Florida VR2 containing resistance pvr22 allele showed resistance to 1002 TEV isolate. All of the developed 43 lines and varieties did not resist both TEV isolates except line 4. TEV infected at different developmental stages of W4, Florida VR2, Y Yolo, Yolo Wonder were not differed according to the TEV multiplication in different developmental stages of pepper.