Din eğitimi açısından 'Karun Kıssası' ışığında insanın özellikleri
Characteristics of human being in the light of 'Karun's Tale' in point of religion education
- Tez No: 148793
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÇAMDİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Mahmut Zengin : İlahiyat : Din Eğitimi : Prof. Dr. H. Mahmut Çamdibi : Yüksek Lisans - Haziran 2004 : Din Eğitiminde Kıssa, Karun, ÖZET DİN EĞİTİMİ AÇISINDAN“KARUN KISSASI”IŞIĞINDA İNSANIN ÖZELLİKLERİ Genel olarak Kur'an'daki kıssalara baktığımızda orada her karakterde ve psikolojide insan modeli bulmak mümkündür. Bu insan modellerini, gerek eğitim açısından gerekse din eğitimi açısından bütüncül bir yaklaşımla incelemek son derece önem arzetmektedir. Bu bağlamda; çalışmamızın birinci bölümünde genel anlamda kıssaların özellikleri, çeşitleri, tarihi açıdan değeri ve kıssalardaki unsurlar üzerinde durulmuştur. Kıssa, aynı zamanda eğitimde de kullanılan bir metottur. Bu sebeple ikinci bölümde, kıssalar eğitim metodu olarak incelenmiş, kıssalar anlatılırken kullanılan anlatım metotlarına ve kıssalardaki eğitsel gayelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Karun döneminin özellikleri ve Karun Kıssası incelenmiştir. Son bölümde ise, Karun'un olumsuz kişilik özellikleri, buna etki eden sebepler ve Kur 'an 'in önerdiği olumlu kişilik özelliklerine yer verildikten sonra, Karun döneminde insanlar arası ilişkiler, bu ilişkilerin gerçekleştiği toplumsal gruplar ve din alimlerinin bu ilişkilerin dengeli yürütülmesi noktasında üzerine düşen görevler din eğitimi açısından ele alınmış ve bugüne ışık tutacak bazı tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Mahmut Zengin : Theology : Religion Education : Professor H. Mahmut Çamdibi : Master -June 2004 : Tales in Religion Education, Karun ABSTRACT CHARACTERISTICS OF HUMAN BEING IN THE LIGHT OF“KARUN'S TALE”IN POINT OF RELIGION EDUCATION When we looked at the tales in Qur'an generally, it is possible to find a human model in each character and psychology. It is very important to observe these human models with whole aspect in point of education or religion education. In this context, it has been emphasized generally on the features, varieties, historical value and the elements of the tales in the first section of our study. A tale is also a method being used in education. For this reason, in the second section, the tales observed as they are education methods and it has been given place to the expressions methods that is used in telling the tales and the educational goals of the tales. In the third section, the characteristics of the Karun's Epoch and the Karun's Tale is observed. In the last section, after giving place to the negative characteristics of Karun, the reasons that affects this and the positive characteristics that Qur 'an offers; the relationship between people, the social groups that these relations occur and the duties of the theologists to stabilize these relations in the Karun 's Epoch are discussed along the religion education and some of determinations are given to lighten today. II