ITI ve Frialit-2 implant sistemleri ile tedavi edilen hastaların bir yıllık klinik değerlendirilmesi
One year clinical evaluation of patients treated with ITI and Frialit-2 implant systems
  1. Tez No: 148807
  2. Yazar: FULYA TEPRET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SERTGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
1. ÖZET ITI VE FRİALİT-2 İMPLANT SİSTEMLERİ İLE TEDAVİ EDİLEN HASTALARIN BİR YILLIK KLİNİK DEĞERLENDİRİLMESİ İmplantolojide son yıllarda çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bunlardan biride implantların yüzey özelliklerini değiştirerek osseointegrasyon dönemini hızlandırmaktır. Böylece hastanın daha kısa sürede kaybolan estetik ve fonksiyonu sağlanarak yaşam kalitesi artırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; farklı cerrahi prosedüre sahip iki implant sisteminin 1 yıllık klinik ve radyografik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya parsiyel ve total dişsizliğe sahip toplam 31 hasta katıldı. Birinci guruptaki 11 hastaya SLA (Sand-blasted, Large grit, Acid etched) yüzeye sahip tek aşamalı cerrahi işlemle yerleştirilen 47 adet ITI implant uygulanırken, ikinci guruptaki 20 hastaya iki aşamalı cerrahi işlemle yerleştirilen DPS (Deep profile surface, grit-blasted and etched )yüzeye sahip 51 adet Frialit-2 implantları uygulandı. Birinci gruptaki implantların 6-8 hafta iyileşme döneminden sonra protetik üst yapıları yapıldı. İkinci gruptaki implantlar ise 3-6 aylık iyileşme döneminden sonra ikinci cerrahi işlem ile ağız ortamına açıldı ve cerrahi işlem sonrası 2 hafta doku iyileşmesi için beklendikten sonra üst yapıları hazırlandı. İmplantların, üst yapılarının yapımını takiben 1 hafta içinde, ö.ayda ve 1. yılda klinik ve radyografik değerlendirmeleri yapıldı. Mobilite varlığı, protetik komplikasy onlar, cep derinliği, plak indeksi, kanama indeksi ve gingival indeks değerleri kaydedildi. Verileri istatistiksel olarak değerlendirmek amacıyla ki-kare (P0,05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY ONE YEAR CLINICAL EVALUATION OF PATIENTS TREATED WITH m AND FRIALIT-2 IMPLANT SYSTEMS. In recent years, there have been many improvements in implantology. One of them is reducing the healing period between surgery and prosthesis stages by changing the surface characteristics of the implants. Thus, function and esthetic loss of patient is reestablished in short term and life quality is increased. The purpose of this prospective clinical investigation is to evaluate 1 year clinical and radiographic follow up of two implant systems having different surgical procedure. A total of 31 partial or total edentoulous patients were included in this study. In the ITI group, 47 SLA surface implants were installed in accordance with the one-stage non-submerged surgical technique while 51 DPS surface implants were installed in the Frialit-2 group, using the two stage submerged surgical technique. After the surgical installation of the implants a healing period of 6 weeks were observed in ITI group and 3-6 months in the Frialit-2 group before the prosthetic treatment. All implants were evaluated clinically and radiographically at the time of crown insertion, 6 months and 12 months after crown insertion. In clinical evaluations peri-implant parameters such as plaque index, bleeding index, gingival index, probing depth, mobility and prosthetic complications were recorded. Standardized periapical radiographs were taken for radiographic evaluation.The statistical analysis was performed using the unpaired t-test to assess the significance of the differences between the radiographic data. The quality differences for plaque index, gingival index and sulkus bleeding index were tested using the chi-square (x2-test) test.No implants were lost during one year folow-up period and a success rate of 100% was achieved for two groups. Statistically there was no significant difference between the two groups with respect to plaque accumulation while Frialit-2 system showed higher rates for sulcus bleeding and gingival index than ITI at the end of the first year. During the follow-up period, marginal bone loss for both systems was found to be less than 0,2 mm while Frialit-2 implants had statistically more marginal bone resorption than ITI implants. Within the limitation of this study, we concluded that non-submerged SLA surface ITI implants can be used in the treatment of edentolous patients as successful as submerged DPS surface Frialit-2 implants.