Farklı aerobik aktivitelerde kalp atım sayısı, algılanan zorluk derecesi ve tüketilen oksijen miktarının incelenmesi
The determination of heart rate of perceived exertion and oxygen uptake in different aerobic activities
- Tez No: 165209
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı farklı aerobik aktivitelerde kalp atım sayısı, algılanan zorluk derecesi ve tüketilen oksijen miktarının karşılaştırılarak incelenmesidir. Bu amaçla 15 bayan 15 erkek deneğin bisiklet ergometresinde Submaksimal Astrand Rhyming yöntemi ile maksimal oksijen tüketimleri belirlenmiştir. ACSM'nin koşu, bisiklet ergometresi ve step eşitliklerine göre her bir deneğin maksimal oksijen tüketiminin %70'i ile iş yükleri hesaplanmış ve denekler bu iş yükleri ile her bir ergometrede 3 dakikalık egzersiz yapmışlardır. Bu egzersizler sırasında deneklerin kalp atım sayıları, polar KAS monitör ile izlenirken, deneklerin ayaklarına takılan pedometre ve accelerometre ile aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the heart rate, rate of perceived exertion and oxygen uptake in different aerobic activities. Fifteen female and 15 male students participated in the study. V02max was determined with Astrand-Rhyming sub maximal cycle ergo meter test protocol. 70% workload of maximal oxygen uptake computed with ACSM's running, cycle ergo meter and step formulas and the subjects were exercised three minutes with this workload. During exercise tests while heart rate was monitored with polar heart rate, activities were measured by RPE Borg scales, accelerometer and pedometer placed to the ankles of subjects.