Sermaye piyasalarında asimetric bilginin etkileri
Asymmetric information effects on stock markets
- Tez No: 207496
- Danışmanlar: PROF.DR. SELEHATTİN GÜRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Geleneksel finans teorisi gerek varlık fiyatlamalarına ve gerekse kurumsal finansmana iliskin öngörülerini tam rekabetçi piyasalar varsayımına dayandırmaktadır. Piyasaların mükemmel ve enformasyonun tam olduğu durumlarda, fon temini konusunda hiçbir sorun çıkmaması ve fonların en etkin kullanıcılara aktarılması esastır. Bu ideal dünyada, firma içi fonlarla firma dısı fonlar arasında büyük bir fark olmadığı gibi, firmaların borç ya da öz kaynak yoluyla finansman sağlamaları da performanslarını etkilememektedir. Ancak bunların gerçekçi varsayımlar olmadığı değisen ekonomik kosulların beraberinde getirdiği yeni sorunlarla gün yüzüne çıkmaktadır. Finansal piyasalar tam rekabet kosullarında çalısmamakta, önemli miktarlarda islem ve bilgi maliyetleri tasımaktadır. Geleneksel mikro ekonomi teorileri de, bireylerin elde ettikleri ürün ve hizmetlere iliskin tüm bilgileri tam ve mükemmel olarak elde ettikleri ya da elde etme kabiliyetinde olduklarını, dolayısıyla bir islem yaptırmaları gerektiğinde, temsilcilerinin faaliyetlerini her zaman denetleyebildiklerini öngörmektedir. Fakat finansal pazarlarda katılımcıların bilgi düzeyinin farklı olması ile sözlesmelerin kontrol ve uygulanma süreçlerinin maliyetli olması, asimetrik bilgi sorununu ortaya çıkarmakta ve finansal pazar ve kurumların islevlerini tam olarak yerine getirmesini engellemektedir. Bu tez çalısmasının temel amacı sermaye piyasasında asimetrik bilgi sorununu teorik olarak ortaya koymak ve finansal varlıkları fiyatlama modeli çerçevesinde, ?MKB'de asimetrik bilgi arastırması yapmaktır. Uygulamanın teorik çerçevesini FVFM olusturmaktadır. Temel hipotez; ?gerçeklesen getiriler ile FVFM modeli çerçevesinde hesaplanan getiriler arasında anlamlı farkların varlığıdır?. Bu farklılıklar anormal getiriler ve kayıplardır. Bu tezdeki uygulamada anormal getiri ve kayıpların olusmasında asimetrik bilginin neden olduğunu FVFM'nin varsayımlarından hareketle ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar ve testler temel hipotezi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional financial theory put down its foresights about both asset prices and corporate financing to hypothesis of perfect competition markets. In the situation where markets and inflation are perfect, the principle is there would be no point under consideration about funding and funds should be conversed to the most active users. In this ideal world, as there is no big difference between domestic financing or outside financing and as well as this it doesn?t affect the performances of companies whether they provide financial funds by loan or by their own funds. However it comes to into existence with the new problems of changing conditions of economy that these hypotheses are not realistic. Financial markets are not working in the perfect competition circumstances and carrying important amount of operation and information costs. Also the traditional micro economy theories foresee that individuals acquire or are capable to acquire all the information regarding the products and services they receive completely and perfectly. In consequence, these anticipate that individuals can control the activities of their representatives at all times when they have to get a transaction done. However, the participants at the financial markets having different information levels as well as the control and application processes of the contracts being costly create the asymmetrical information problem and prevent the complete fulfillment of the financial market and institutions' functions. The main objective of this thesis is to exhibit the asymmetrical information problem in the stock market theoretically and to do research on the asymmetrical information in The Istanbul Stock Exchange (ISE) within the frame of the Capital Asset Pricing Model (CAPM). The theoretical frame of the application is constituted by the CAPM. The main hypothesis is“the existence of meaningful disparities between the realized yields and the yields calculated using the CAPM”. These disparities are abnormal yields and losses. 2 Using the assumptions of the CAPM, the application in this thesis shows that asymmetrical information is responsible for the generation of abnormal yields and losses. The results obtained and tests support the main hypothesis.