The relationship between emotional intelligence and communication
  1. Tez No: 149213
  2. Yazar: İPEK KIŞLALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, Duygusal Zeka ve iletişim arasındaki ilişki incelenmiştir. Günlük yaşamda ve iş hayatında, çoğu sorunun ve şikayetin iletişim eksikliğinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. İletişim eksikliği ve iletişim becerilerindeki eksiklikler başarısızlıklara, mutsuzluklara ve üretkenlikte düşüşlere neden olmaktadır. Bu sonuç, zincir reaksiyonu gibi bulaşıcı bir şekilde diğer insanları ve kuruluşları etkilemektedir. İnsanlar için bu kadar önemli olan iletişimi geliştirmenin en etkin yollarından biri Duygusal Zeka'yı geliştirmektir. Bu tezde, Duygusal Zeka'yla iletişim arasındaki olumlu ilişkiyi konu alan bir araştırma ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde Duygusal Zeka ile ilgili detaylı bilgi sunulmuştur. İkinci olarak, iletişim ve iletişimin önemi açıklanmıştır. Bu bölümden sonra, Duygusal Zeka ve iletişim arasındaki ilişki hakkında bir bölüm yeralmaktadır. Tezin son bölümünde Duygusal Zeka ve iletişim arasındaki ilişkiyi göstermek ve desteklemek için bir örnek araştırma eklenmiştir. Bu tez, Duygusal Zeka, iletişim ve aralarındaki ilişki ile ilgili araştırma yapmak isteyenlere örnek olması ve araştırmacılara bu konularda ilham ve yön vermek hedeflerini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between Emotional Intelligence (EI) and communication is focused on. In daily life and in business life, it is found out that most of the problems and complaints are caused by lack of communication. Lack of communication and lack in communication skills cause failure, unhappiness and decrease in productivity. Like a chain reaction, this result affects other people and the organizations in a contagious way. One of the most effective way to improve communication which has such an importance for people, is to improve EI. This thesis is based on the research about the positive relation of EI with communication. In the first part of the thesis, detailed information is given about EI. Secondly, the definition of communication and the importance of communication are presented. In the next part, the relationship between EI and communication competency is focused on. In the final part, a sample research is done to show and support this relationship between EI and communication. This thesis has the goal to lead and influence other researchers and form a sample for those who will be interested in the subjects: EI, communication and their relationship.