İlköğretim performans değerlendirme ve bir araştırma
Performance appraisal in primary education institutions and a research
  1. Tez No: 149270
  2. Yazar: NAZLI AYKURT KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı ilköğretim okulu öğretmenlerinin ilköğretim kurumlarında yer alan performans değerleme kavramı ve uygulamaları hakkındaki inanç ve düşünceleriyle performanslarının değerlendirilmesinde bir değişikliğe ihtiyaç duyup duymadıklarını araştırmaktır. Günümüzde performans değerleme insan kaynaklan yönetiminin en önemli fonksiyonlarından biridir, bu yüzden devletin eğitim fonksiyonunun insan kaynağını oluşturan öğretmenlerin değerlendirilmesi bu önemi yansıtmalıdır, bu sebeple performans değerlemenin hem genel olarak hem de ilköğretim okullarındaki özelliklerini ortaya koymak kaçınılmazdır. Araştırma aynı zamanda mevcut performans değerleme sistemini değerlendirmeyi ve problem yaratan alanlara dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca sistemi iyileştirmeye duyulan ihtiyaç belirtilmektedir. İlk aşamada genel olarak performans değerleme ve ilköğretim kurumlarında performans değerleme hakkında gerekli okumalar ve literatür taramaları yapıldı. Bu araştırma ile tezlerden, kitaplardan, makalelerden, internetten yazılı bilgiler toplandı.Devlete ait ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlere yöneltilip onların konu hakkındaki fikirlerini almak üzere bir anket hazırlandı. Bu, konu ile ilgili görüşler belirten ifadeler hazırlanarak yapıldı. Anket hazırlandıktan sonra bir pilot çalışma yapıldı ve sonuçlar farklı değişkenler ve araştırma sorusunu belirginleştirecek şekilde fikirler verdi. Sonunda anket 150 kişi tarafından yanıtlandı, böylece 150 kişi konuyla ilgili görüşlerini paylaşmış oldu. Anketi yanıtlayan kişiler İstanbul dahilinde devlet ilköğretim okullarında çalışmakta olan öğretmenlerdir. Tüm sorulara verilen cevaplar tablo haline getirilmiş ve ardından içerik analiz edilmiştir. Analiz yapılırken frekans değerleri, yüzdeler, korelasyon kullanılmıştır. inAnket sonuçlarından da anlaşılacağı üzere, anketimizi cevaplayan ilköğretim öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu kendilerini de içine alan mevcut performans değerleme sisteminde çeşitli değişiklikler yapılması fikrini desteklemekte ve yapılacak değişikliklerin değerlemenin etkinliğini arttıracağına inanmaktadırlar. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of this study is to investigate the beliefs and opinions of primary school teachers about performance appraisal concept and practises in public primary education institutions and also whether they need any change in appraisal of their performance. Today, performance appraisal can be considered as the one of the most important functions of human resource management, for this reason the appraisal of primary school teachers, who constitute 'human resource' of education function of state must reflect this importance, so, it was inevitable to find out the features of performance appraisal both in general and in public primary schools. The survey aimed to evaluate current performance appraisal system and draw attention to problematic areas. Apparently, the need in improving the system was implied in this research. As the first stage, necessary readings and literature survey about performance appraisal in general and performance appraisal in primary education institutions were completed. Through this survey, literal data is collected from the thesis, books, articles, and internet. A questionnaire was prepared in order to get the opinions of primary school teachers on the subject. This is achieved by constructing questions which are relevant to the topic. After the questionnaire is prepared, a pilot study was conducted and the results made possible to reveal different variables and hypothesis. Finally it was answered by 150 people. Thus 150 participants have shared their opinions. These teachers who answered the questionnaire were working in different primary schools in Istanbul. The responses given for questions were tabulated and the contents were analyzed. When we were analyzing, frequency, percent and correlations were used. IIt can be seen from the results of the questionnaire that, a great majority of the teachers who answered our questionnaire support the idea of making some changes in the performance appraisal system in which they are included and also they believe that the changes which can be done according to their opinions, would increase effectiveness of performance appraisal system used in Turkish Primary Education Institutions. H