İlköğretim okullarında örgütsel çatışma ve örgüt performansı üzerine etkisi: Niğde merkez ilköğretim okulları üzerine bir araştırma
Organizational conflict in primary schools and its effects on organizational performance: A resaarch on the primary schools in the Nigde city center
- Tez No: 262068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin algılarına göre ilköğretim okulu öğretmenlerinin çatışmaya neden olan davranışları ve bunun örgüt performansı üzerine etkisi incelenmiştir. Örgütsel çatışma günümüz örgütleri için önemli bir konudur. Örgüt olgusunun yok sayılamayacak bir öğesi olan çatışma, bilim adamlarının başlıca konulardan biridir. Çünkü çatışmanın örgütsel ve bireysel performans, diğer bir ifadeyle verimlilik ve etkinlik üzerinde etkili olduğu varsayılmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada çatışma konusu yanında performans ve ilgili kavramlar üzerinde de durulmuştur.Çalışmada birinci bölümden hareketle, örgütsel çatışma nedenlerinin üç boyut şeklinde performans üzerine etkisi uygulama alanında elde ettiğimiz verilerle bir değerlendirme yapılmaktadır. Anket yöntemiyle gerçekleştirilen çalışma ilköğretim okullarında görev yapan branş ve sınıf öğretmenleri ile yürütülmüştür. Ölçek 2009/2010 öğretim yılında Niğde Merkez İlköğretim Okullarında görev yapan 813 öğretmenden 254 öğretmene uygulanmıştır. Uygulanan toplam 305 anketten 254'ü geri dönmüş ve yapılan değerlendirmede 254 ölçek geçerli sayılmıştır.Araştırma sonucunda herhangi bir şekilde çatışma yaşayan bireylerin performans üzerindeki negatif etkisinin arttığı gözlemlenmiştir. Böylelikle örgüt performansını artırmak isteyen yöneticilerin ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken konulardan birinin de çatışma düzeyini düşürerek örgüt performansını pozitif yönde arttırma olduğuna dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the conflict causing behaviours of primary school teachers and its effects on the organizational performance according to the primary school teachers perception is studied. Organizational conflict is an important issue for todays organizations. The phenomenon of organizational conflict, an undeniable component of the organization, has been a widely studied subject by the scientists. Because it is assumed that conflict effects the personal and organizational performance in other words efficiency and efficacy. Thus, in addition to conflict, the performance related concepts are also deliberated in this study.In the study, the effects of organizational conflict on the performance is evaluated in three dimentional form using the data gathered in a field study. A Field study is carried out using survey method on major and classroom teachers.The survey was performed on 305 out of 813 teachers serving in primary schools in Nigde?s Central district in 2009/2010 academic year. 254 of the 305 responses were accepted as valid.In the study, it is observed that individuals with conflicts increase negative impact on the performance. As a result, the administrators and teachers, want to increase the organizational performance, must pay attention to decrease the level of conflict for a positive impact on the performance.