The road to outsourcing success: What partnership qualities are necessary?
Outsourcing başarısına yol: Hangi ortaklık nitelikleri gerekli?
- Tez No: 149419
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
GENEL BİLGİLER isim ve Soyadı : Sezen Karakas Anabilim Dalı : Kamu Yönetimi Programı : Human Resources Management&Development Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mina Ozevren Tez Turu ve Tarihi : Yüksek Lisans- Ağustos 2004 Anahtar Kelimeler : Ortaklık Kalitesi, Outsourcing, Outsourcing Basarisi ÖZET Bu çalışmanın amacı,ilk etapta, outsourcing hakkındaki güncel bilgiyi, ortalık kalitisenin belirleyicilerine bakarak arttırmaktı. Bu çalışma ayni zamanda ortaklık kalitesi ve outsourcing başarısı arasındaki ilişkiyi de inceledi. Çalışma su soruları outsourcing müşterisinin bakış açısından inceledi: (1) Bilgi sistemleri outsourcinginde hizmet sağlayıcısı ve alıcısı arasındaki ortaklık kalitesinin belirleyicileri nelerdir? (2) Ortaklık kalitesi ve outsourcing basarisi arasında bir ilişki var midir? Araştırma sorusu 1 (Bilgi sistemleri outsourcinginde hizmet alicisi ve sağlayıcı arasındaki ortaklık kalitesinin belirleyicileri nelerdir?) in sonuçları koordinasyon ve iletişim kalitesinin ortaklık kalitesinin en güçlü belirleyicileri olduğunu işaret etmiştir.Araştırma sorusu 2 (ortaklık kalitesi ve outsourcing başarısı arasında bir ilişki var midir? ) nin sonuçları pozitif bir ilişki olduğunu işaret etmiştir. Daha ileri giderek çalışma,güven ve bağlılığın utsourcing basarisi ile en güçlü pozitif ilişkiye sahip olduğunu tespit etmiştir. Hizmet alicisi ve sağlayıcısı arasındaki koordinasyon ve iletişim kalitesinin güven ve bağlılığa yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır.. Güven ve bağlılık outsourcing başarısının anahtar belirleyicileridir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Sezen Karakas Field : Public Administration Programme : Human Resources Management&Development Supervisor : Professor Dr, Mİna Ozevren Degree Awarded and Date : Master- August 2004 Keywords : Partnership Quality, Outsourcing, Outsourcing Success SUMMARY The purpose of this study was to enhance the existing knowledge about outsourcing success by first looking at the determinants of partnership quality.This study also examined the relationship between partnership quality and outsourcing success. This study examined the following questions from the outsourcing customer's perspective: (1) what are the determinants of partnership quality in information system outsourcing between the service receiver and provider? (2) Is there a relationship between partnership quality and outsourcing success?The results for research question 1 (what are the determinants of partnership quality in information system outsourcing between the service receiver and provider) indicated that coordination and communication quality were the strongest determinants of partnership quality. The results for research question 2 (is there relationship between partnership quality and outsourcing success) indicated that there was a relationship. This research further determined that trust and commitment have the strongest positive relationship with outsourcing success. HIt was concluded that coordination and communication quality between the service receiver and provider leads to trust and commitment. Trust and commitment are the key predictors of outsourcing success. m