Deniz suyu soğutmalı gövde borulu alaşımlı ısı değiştiricilerin performansının araştırılması
A research on performance of seawater cooled shell and tube alloy heat exchangers
  1. Tez No: 149554
  2. Yazar: CÜNEYT EZGİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
V ÖZET DENİZ SUYU SOĞUTMALI GÖVDE BORULU ALAŞIMLI ISI DEĞİŞTİRİCİLERİN PERFORMANSININ ARAŞTEOLMASI EZGİ,' Cüneyt Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Necdet ÖZBALTA Ağustos 2004, 187 sayfa Bu tezde, deniz suyu soğutmalı gövde borulu alaşımlı ısı değiştiricilerin performansım etkileyen faktörler incelenmiş ve bir gemi ana maldnesinin ısı değiştiricisinde performans hesabı yapılarak, performansı önemli ölçüde etkileyen birikinti dirençlerinin matematiksel modellemesi yapılmıştır. Bir gemi ana makmesinin deniz suyu soğutmalı gövde borulu ısı değiştMcinin tasanmmdaki“temiz ve birikintin”yüzey toplam ısı transfer katsayıları“ ile ”toplam birikinti direnci" hesaplanmıştır. 2500 işletme saati süresince deniz suyu soğutmak gövde borulu ısı değiştiricide dolaşan tatlı su ve deniz suyu akışkanlarının sıcaklıkları ölçülmüş ve toplam birikinti dirençleri bulunmuştur. Boru içerisindeki ve dışındaki birikinti dkençlerinin matematiksel modellemesi yapılmış olup bu yolla bulunan toplam birikinti dirençleri, deneysel verilerle karşılaştralmışur. Bir gemi ana makinesinin deniz suyu soğutmalı ısı değiştiricisi için çeşitli maliyet elemanları değerlendirilerek boyutsuz maliyet modeli ve boyutsuz, zaman ile değişimi incelenmiştir. Anahtar sözcükler : Gövde borulu ısı değiştirici, deniz suyu, birikinti, korozyon, matematiksel model, boyutsuz maliyet
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ON PERFORMANCE OF SEAWATER COOLED SHELL AND TUBE ALLOY HEAT EXCHANGERS EZGÎ, Cüneyt MSc in Mechanical Engineering Supervisor: Prof.Dr.Necdet ÖZBALTA August 2004, 187 pages In this thesis, considerations affects performance of seawater cooled shell and tube alloy heat exchangers has been researched and calculated performance of heat exchanger of the ship diesel main engine and a mathematical model of fouling resistances is developed. Design total fouling resistance and overall heat transfer coefficients for clean and fouled surfaces of seawater cooled shell and tube heat exchanger of the ship diesel main engine have been calculated. Fresh and seawater temperatures through seawater cooled shell and tube during 2500 operating hours have been measured and total fouling resistances have been founded. Mathematical modeling of fouling resistances inside and outside tube and total fouling resistances have been obtained and compared by experimental results. The dimensionless cost model and variation with the dimensionless time is examined by considering the various cost elements for the seawater cooled shell and tube heat exchanger used in a ship diesel engine Keywords : Shell and tube heat exchanger, seawater, fouling, corrosion, mathematical model, dimensionless cost