İzmir ili Menderes ilçesinde serada hıyar yetiştiriciliğinde girdi kullanımının ekonomik ve çevresel analizi
The economic and enviromental analysis of input use for cucumber production under grenhouse conditions Menderes-İzmir
- Tez No: 149591
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET İZMİR İLİ MENDERES İLÇESİNDE SERADA HIYAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GİRDİ KULLANIMININ EKONOMİK VE ÇEVRESEL ANALİZİ ENGİNDENİZ YÜCEL, Dilek Yüksek Lisans Tezi, Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Osman GÖKÇE Temmuz 2004, 205 sayfa \u araştırmada, İzmir'in Menderes ilçesindeki seralarda hıyar üretimine işkin girdi kullanımının ekonomik ve çevresel yönleri ortaya konulmaya alışılmıştır. Bu amaçla, ilçeden 4 yerleşim birimi belirlenmiş ve tesadüfi rnekleme yöntemiyle saptanan 53 üreticiden anketle veriler ı erlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; m 'ye ortalama hıyar verimi 6.37 kgdır. Hıyar üretimi için m 'ye yapılan toplam üretim masrafı 557934 TL olarak hesaplanmıştır. Toplam masraflar içinde, gübre masraflar %17.88, tohum masrafları %15.88, ilaç masrafları ise %9.15 ranında pay almaktadır. Üreticiler hıyar yetiştiriciliğinde dekara ortalama 5978 gr kimyasal ilaç (pestisit) ve 213.81 kg kimyasal gübre 'y ıslanmaktadır. Hıyar üretiminden m 'ye ortalama 596525 TL net gelir ide edildiği saptanmıştır. anahtar kelimeler: Sera, hıyar, girdi kullanımı, sebze pazarlaması, ekonomik analiz.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE ECONOMIC AND ENVIRONMENTAL ANALYSIS OF INPUT USE FOR CUCUMBER PRODUCTION UNDER GRENHOUSE CONDITIONS IN MENDERES-IZMDl ENGİNDENİZ YÜCEL, Dilek MSc in Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Osman GÖKÇE June 2004, 205 pages n this research, the economical and environmental aspects of input use or cucumber production under greenhouse conditions in Menderes has >een tried to put forward. For this aim, four settlement units were elected from Menderes and data have been collected by survey from 53 prowers by randomly sampling method. According to the results of this esearch, average yield per ml was determined to be 26.37 kg. Average woduction cost per m2 for growing cucumber was calculated to be 1557394 TL. Fertilizer, seed, and pesticide costs form 17.88 %, 15.88 %, md 9.15 % of total production costs, respectively. Growers use average 978 gr pesticide and 213.81 kg fertilizer per decare for growing ucumber. Average obtained net income per m2 from growing cucumber vas determined to be 596525 TL. Cey words: Greenhouse, cucumber, input use, vegetable marketing, conomic analysis.