Avcılıktan ve büyütme kafeslerinden elde edilen Orkinos (Thunnus thynnus L.,1758)'ların kan ve dokularındaki lipit preoksidasyon, glutatyon düzeyleri ve antioksidan enzim aktivitelerinin karşılaştırılması
The comparison of lipid peroxydation, glutathione levels and antioxidant enzyme activities in blood and tissue samples obtained from captive and wild northern bluefin Tuna (Thunnus thynnus L.,1758)
  1. Tez No: 149590
  2. Yazar: FATİH PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET HOŞSULU, Y.DOÇ.DR. SİBEL KONYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Avcılıktan ve Büyütme kafeslerinden elde edilen orkinos (Thunnus thynnus L.1758/ların kan ve dokularındaki lipit peroksidasyon, glutatyon düzeyleri ve antioksidan enzim aktivitelerinin karşılaştırılması PERÇİN, Fatih Doktora Tezi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Tez Yöneticileri : Prof.Dr. Hikmet HOŞSUCU Yrd.Doç.Dr. Sibel KONYALIOĞLU Ekim 2004, 196 sayfa Orkinoslar diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik değeri yüksek olan bir balık türüdür. Scombridae familyasma ait olan orkinoslar genellikle ortalama 120-250 cm çatal boyda ve 26-250 kg ağırlıktadırlar. Türkiye'de ağ kafeslerde orkinos besiciliği 2002 yılından bu yana yapılmakta ve hasat edilen orkinoslar özellikle Uzak Doğu Ülkeleri'ne ihraç edilmektedir. Bu durum doğadan orkinos avcılığım arttırmakta ve ülkemizdeki orkinos stoklarının aşın avcılık tehdidi altında kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca, kafeslerdeki yoğun stok ortamının meydana getirdiği stresin balıklara ve balık et kalitesine yapacağı etkiler henüz bilinmemektedir. Buna karşılık, kafeslerdeki yoğun stok ortamının meydana getirdiği stresin balıklara ve balık et kalitesine yapacağı etkiler henüz bilinmemektedir. Ayrıca ülkemizdeki doğal orkinos stoklan aşın avcılık tehdidi altmda bulunmaktadır.VI Bu çalışmada kafeslerden ve doğal ortamdan elde edilen orkinosların baş eti, kuyruk eti ve kan örneklerinde antioksidan enzimlere ait aktiviteler, [süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (Cat)], lipit peroksidasyonu (LPO), glutatyon (GSH) düzeyleri ile kan kortizol düzeyleri incelenmiştir. Sonuçlar orkinosların çatal boy, ağırlık, cinsiyet ve yaşlarına göre gruplandrnlmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The Comparison of Lipid Peroxidation, Glutathione levels and Antioxidant Enzyme Activities in Blood and Tissue Samples Obtained From Captive and Wild Northern Bluefin Tuna (Thunnus thynnus L.,1758) PERÇİN, Fatih Ph.D. Thesis Department of Fishing and Processing Technology Supervisors: Prof.Dr. Hikmet HOŞSUCU Ass.Prof. Sibel KONYALIO?LU, Ph. D. October 2004, 196 pages Just like in many countries, in Turkey, Northern Bluefin Tunas (NBTs) are considered to be high profitable fish species. NBTs, which are the members of Scombridae family, are of an average 120-250 cm fork-tailed length and weight 26-250 kg. NBTs have been grown in cages and exported from Turkey to Far East Countries, since 2002. In this case, it leads to increase the fishing of NBT, therefore wild NBT population stock is under the threat of overfishing in Turkey. Furthermore, there is not any research on high stocking stress effects on NBTs and the flesh quality of the fish. In this study, the antioxidant enzymes; [superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), and catalase (Kat)], lipid peroxidation (LPO), glutathione (GSH) and Cortisol levels, which have taken from blood and tissues samples of captive and wild NBT, have been investigated. All the data is grouped according to fork-tail length, weight, sex and age.