Ambar zararlılarının larva dönemlerinin tanınması ve teşhis anahtarlarının oluşturulması üzerinde araştırmalar
The research on the identification of larval period of the stock pest and their diagnostic key
- Tez No: 149597
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ill ÖZET AMBAR ZARARLILARININ LARVA DÖNEMLERİNİN TANINMASI ve TEŞHİS ANAHTARININ OLUŞTURULMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR TEKİN, Aygün Yüksek lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Prof Dr. Eraun ÖOZKURT Bu çalışma, 1989- 1990 yıllarında Ege Üniversitesi,Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Entomoloji Anabilim dalında yürütülmüştür. Bu çalışmada amaç ambarlanmış ürünlerdeki zararlı Lepidoptera ve Coleoptera larvalarının tanınması ve teşhis anahtarının oluşturulmasıdır. İzmir ve çevresindeki un ve makarna fabrika ve depoları ile kuru meyve pazarlama şirketlerinin depolarından toplanan larva örnekleri ile Bornova Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsü' nden sağlanan larva örnekleri çalışma materyalini oluşturmuştur. Olgun dönemdeki larvalar KAAD (1 kısım gaz, 7-10 kısım % 95 Hk alkol, 2 kısım glasiyal asetik asit, 1 kısım dioksan) karışımı içinde öldürülüp, % 70' lik etil alkolde saklanmışlar. Larvalar mikroskop altında incelenerek önce familya, daha sonra tür düzeyinde incelenmiş ve çalışma sonucunda larvalara dayalı bu teşhis anahtarı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH ON THE IDENTIFICATION OF LARVAL PERIOD OF THE STOCK PEST AND THEIR DIAGNOSTIC KEY TEKİN, Aygün MSc. In Plant Production Department Supervisor: Professor Dr. Ergun BOZKURT This study has been conducted in Aegean University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection, and Section of Entomology between 1989-1990. The purpose of this study is to define the identification keys of harmful larvae of Lepidoptera and Coleoptera on stored products. Larva specimens taken from flour and macaroni factories, dry fruit marketing joints stores and Bornova Plant Protection Research Institute are the materials of this study. Last larval period, has been slain in KAAD (1 part of gas, 7-10 part of 95% alcohol, 2 part of glacial asetic acid, 1 part of dioksan) and conserved in 70% ethyl alcohol. Larvae has been investigated, at first on family level than on species level and as the result of this study identification keys were prepared.