İzmir ili Seferhisar ilçesinde seçilmiş bir grup işletmede mandarin üretimi ve pazarlaması üzerine bir araştırma
A research on the production and marketing of tangerine in a selected one group farm in Seferihisar, İzmir
- Tez No: 149633
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAD YERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada İzmir'in Seferihisar ilçesinde mandarin üretiminin teknik ve ekonomik yapısı ortaya konulmuş, üretim ve pazarlamada karşılaşılan sorunlar saptanmışlar. Seferihisar'ın merkezinde yapılan araştırmada basit tesadüfi örnekleme ile belirlenen 63 üreticiden, anket yöntemiyle elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada 2001-2002 üretim dönemine ait veriler kullanılmıştır. Çalışma sonunda, mandarin işletmelerinin kârlı bir üretim gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Aynca üreticilerin ürünlerini pazarlamasına yardımcı olacak Tarımsal Pazarlama Kooperatifinin işlerliliğini yitirmiş durumda olduğu saptanmıştır. Araştırma yöresindeki tüm üreticilerin satsuma mandarini yetiştirdiği belirlenmiştir. Üreticilerin teknolojik gelişmeleri yalandan takip etmelerine karşın, yeterli teknik bilgi desteği almadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research determines the technical and economical features which is about the production of tangerine and the problems that can be faced on the production and marketing in Seferihisar, İzmir. The research which was made the center of Seferihisar, 63 producers that were selected with a random sampling method, the data which are from the inquiry method was analysed. In this research, the data were used that include the period of production in 2001 and 2002. At the end of the research, it was determined that the farms of tangerine completed a period of production which was profitable. However, it was determined that Agricultural Marketing Cooperative is not effective which assists to the producers when the producers sell their products. In spite of the producers who follow the technological improvements very closely, it is clear that they don't have technical information which support to them sufficiently.