Geliştirilmiş Hypericum perforatum L. klonlarında bazı agronomik ve teknolojik özelliklerin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Researches on the determination of certain agronomical and technological characteristics of improved Hypericum perforatum L. clones
- Tez No: 149766
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET GELİŞTİRİLMİŞ Hypericum perforatum L. KLONLARINDA BAZI AGRONOMİK VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR AMİRNİA,Reza Doktora Tezi, Tarla bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Emine BAYRAM Aralık 2004, 171 sayfa Bu araştırma Bornova (İzmir) ekolojik koşullarında, 2002 ve 2003 yıllarında 18 farklı Hypericum perforatum L. (San kantaron) klonunun bazı agronomik ve teknolojik özelliklerini belirlemek için yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, klonlarm ilk deneme yılındaki yeşil herba verimleri 239,9 kg/da ile 636,9 kg/da arasında, ikinci yılda ise 2019,2 kg/da ve 3937,5 kg/da arasında değişmiştir. Üst yeşil herba verimleri ise sadece ikinci yılda elde edilmiş olup, 1024,9 kg/da ile 1913,1 kg/da arasında saptanmıştır. Drog herba verimleri denemenin ilk yılında 83,8 kg/da ile 260,1 kg/da arasında, denemenin ikinci yılında ise 675,2 kg/da ile 1309,9 kg/da arasında belirlenmiştir. Yine üst drog herba verimleri sadece ikinci yılda saptanmış olup, 322,7 kg/da ile 633,5 kg/da arasında bulunmuştur. Önemli bir kalite kriteri olan hypericin oram denemenin birinci yılının ilk hasadında % 0,159 ile % 0,285 arasında, aynı yılın ikinci hasadında ise % 0,099 ile %0,268 arasında değişmiştir. Denemenin ikinci yılının ilk hasadındaVI hypericin oranı % 0,207 ile % 0,299 arasında ve aynı yılın ikinci hasadında % 0,205 ile % 0,290 arasında saptanmıştır. Bornova ekolojik koşullarında yürütülen bu çalışmanın sonucunda, 1 (Îzmir-Kemalpaşa-Armutlu), 3 (Aydm-Nazilli-Eycelli Köyü), 4 (Muğla- Fethiye-Bağlıağaç Köyü), 16 (Îzmir-Ödemiş-Bozdağ), 17 (Manisa-Salihli- Çamur Kaplıcılar) nolu klonlann kültüre alınabilecek yüksek verim ve kalite klordan olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : Hypericum perforatum L., yeşil herba verimi, drog herba verimi, hypericin
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT RESEARCHES ON THE DETERMINATION OF CERTAIN AGRONOMICAL AND TECHNOLOGICAL CHARACTERISTICS OF IMPROVED Hypericum perforatum L. CLONES AMIRNIA,Reza Ph.D in Field Crops Departement Supervisor : Prof. Dr. Emine BAYRAM December 2004, 171 pages This study was established in order to determine some agronomical and technological characteristics of 18 different Hypericum perforatum L. (St. John's Wort) clones under Bornova (Izmir) ecological conditions in 2002 and 2003. According to the experiment results; the fresh herb yields of clones changed between 2399 kg/ha and 6369 kg/ha in the first year and between 20192 kg/ha and 39375 kg/ha in the second year. The fresh herb yields of top part of plants were obtained only in the second year and they determined between 10249 kg/ha and 19131 kg/ha. Drug herb yields of the clones were found between 838 kg/ha and 2602 kg/ha in the first year and between 6752 kg/ha and 13099 kg/ha in the second year. Also, drug herb yields of top part of plants were obtained only in the second year and they determined between 3227 kg/ha and 6335 kg/ha. In the first year, hypericin content varied from 0,159 % to 0,285 % in the first harvest and from 0,099 % to 0,268 % in thevm second harvest. In the second year of the study, the hypericin content was found between 0,207 % and 0,299 % and 0,205 % and 0,290 % in the first and second harvests respectively. It is concluded that numbers of clones 1 (Izmir-Kemalpaşa), 3 (Aydın-Nazilli), 4 (Muğla-Fethiye), 16 (Lmıir-Ödemiş), 17 (Manisa-Salihli) were high yield and high quality as the results of this research establishing under Bornova ecological conditions. Key words : Hypericum perforatum L. fresh herb yield, drug herb yield, hypericin