Türkiye'de üretilen valeks ekstraktlarının özelliklerinin araştırılması
Researching the properties of the valonea extracts produced in Turkey
- Tez No: 149773
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİME ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN VALEKS EKSTRAKTLARININ ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI KANER, Buket Yüksek Lisans Tezi, Deri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Selime ÇOLAK Aralık 2004, 226 Sayfa Araştırmada, proje materyalleri olarak temin edilmiş 10 adet Ticari Valeks ' Ekstraktı kullanılmıştır. Toz formdaki valeks ekstraktlarının renk özellikleri Lovibond Renk Tintometresi ve Minolta 508-d küresel spektrofotometre cihazları kullanılarak karşılaştırmalı şekilde tespit edilmeye çalışılmış ve temin edilen materyallere bitkisel tabaklayıcı maddelere uygulanan laboratuar analizlerinden rutubet tayini, kül tayini, pH tayini, Fe-Cu tayini ve kantitatif analizler uygulanmıştır. Deriler ise; temin edilen valeks örnekleri ile tabaklanarak retenajlı ve retenajsız olarak iki gruba ayrılıp, karşılaştırmalı olarak araştırılmış ve valeksin deriye kazandırdığı rengi takip etmek için örneklerde tabaklama, yağlama ve retenaj sonrası Minolta 508-d küresel spektrofotometre cihazı ile renk ölçümleri yapılmıştır. Bunun yam sıra deri örneklerine büzülme sıcaklığı tayini, kopma dayanımı ve uzama tayini, yırtılma dayanımı tayini, sırça dayanımı ve gerilebilirlik tayini gibi fiziksel testler uygulanmıştır. Son olarak da deri örneklerine rutubetVI tayini, pH tayini, diklormetanda çözünen madde tayini, toplam suda çözünebilir madde tayini, toplam sülfat külü tayini, deri maddesi tayini, bağlı tanen ve tabaklama sayısı tayini gibi kimyasal analizler uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Valeks, Bitkisel Tanen, Deri, Tabaklama.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCHING THE PROPERTIES OF THE VALONEA EXTRACTS PRODUCED IN TURKEY KANER, Buket Msc in Lether Technology Supervisor: Asst. Prof. Dr. Selime ÇOLAK December 2004, 226 Pages In this research, 10 pieces of different commercial valonea extracts were used as project materials. The colour properties of the valonea extracts in powder form were tried to be determined by using Lovibond Colour Tintometer and Minolta 508-d spectrofotometer comparatively. The determination of humidity, ash, pH, Fe-Cu and quantitive analysis were applied to the obtained materials. The leathers were tanned with the supplied valonea samples and seperated into two groups as retanned and unretanned, so that the groups could be searched comparetively. To observe the colour that the valonea has given to the leather, colour measurements were done at samples by using Minolta 508-d spectrofotometer after tanning, greasing and retanning. Above this, the physical tests such as determination of schrinkage temperature, tensile strenght, elongation at break, tear resistance were applied to the leather samples. At the end, determinationVIII of humidity, pH, fat, total substance in water soluble substance, total sulphate ash, leather material, fixed tannin and tanning quantity were determined. Key Words : Valonea, Vegetable Tannin, Leather, Tanning.