Kısmi difransiyel denklemlerin interpolasyon ve ekstrapolasyon yöntemi ile ayrıklaştırılması
Discretization of partial differential equations by interpolation and extrapolation
  1. Tez No: 149779
  2. Yazar: ÖZLEM ALANBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE KURPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET KISMİ DİFERANSİYEL DENKLEMLERİN İNTERPOLASYON VE EKSTRAPOLASYON YÖNTEMİ İLE AYRIKLAŞTIRILMASI ALANBAY, Özlem Yüksek Lisans Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Emine KURPINAR Aralık 2004, 58 sayfa Bu çalışmada konveksiyon difüzyon denklemini çözmek için Richarson ekstrapolasyon tekniği üzerine kurulan ve son zamanlarda önemi giderek artan yeni bir yüksek mertebeden sonlu fark aynklaştırma yöntemi incelenmiştir. Dördüncü mertebe kompakt fark yönteminin geliştirilmesi ile elde edilen bu aynklaştırma yönteminde, cebirsel bir yaklaşım olan extrapolasyon tekniği yardımıyla dördüncü mertebe çözümünün kesinliği, altıncı mertebeye yükseltilerek daha hassas sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar diğer aynklaştırma yöntemleri ile karşılaştınlarak yöntemin avantaj ve dezavantaj lanna değinilmiştir. Richarson Ekstrapolasyon yöntemi ile fonksiyon türevinin yaklaşık çözümünü hesaplayan program Visual Basic te yazılmış ve program kodlan tezin sonuna eklenmiştir. Anahtar Sözcükler : Konveksiyon Difüzyon Denklemi, Kompakt fark yöntemi, Richardson ekstrapolasyon yöntemi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT DISCRETIZATION OF PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS BY INTERPOLATION AND EXTRAPOLATION ALANBAY,Ozlem Msc in Mathematics Supervisor: Yrd.Dç. Dr. Emine KURPINAR December 2004, 58 pages In this article we introduce a new high-order finite difference discretization strategy, which is based on the Richardson Extrapolation technique and an operator interpolation scheme, to solve convection diffusion equations. The approximate solutions computed from the fourt-order compact difference scheme were improved and raised the accuracy order of the computed solution from four to six by using extrapolation technique. Advantages of the new discretization scheme were discussed and some numerical results and comparisions presented. Finally, The codes of the computer program related with Richardson extrapolation technique that we developed are added to the end. Keywords : convection diffusion equation ; compact difference scheme; Richardson extrapolation