Damla yöntemiyle sulanan biber bitkisinde A sınıfı buharlaşma kaplarından yararlanarak sulama zamanlarının planlanması
  1. Tez No: 27904
  2. Yazar: DEMET ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi DAMLA YÖNTEMİYLE SULANAN BİBER BİTKİSİNDE A SINIFI BUHARLAŞMA KAPLARINDAN YARARLANARAK SULAMA ZAMANLARININ PLANLANMASI * Demet ALDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1993, Sayfa: 69 Jüri: Doç. Dr. Osman YILDIRIM : Prof.Dr.Abdurrahim KORUKÇU : Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama çiftliğinde 1992 yılında yapılan bu çalışmada, damla yöntemi ile sulanan biber bitkisinde sulama aralık ları 1 gün, 2 gün ve 4 gün alınmış, bu sulama aralıklarında A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarlarının % 50, % 75 ve % 100' ü kadar sulama suyu uygulanmıştır. Bunun yanında, büyüme mevsimi boyunca her ayın 10., 20. ve 30. ya da 31. günleri 0-30 cm, 30-60 cm ve 60-90 cm toprak katmanlarından gravimetrik yöntemle toprak nemi ölçmeleri yapılmış ve toprak neminin değişimi ilkesine göre bitki su tüketimi değerleri elde edilmiştir. Ölçülen bitki su tüketimi değerleri ile farklı bitki su tüketimi tahmin eşitlikleriyle hesaplanan referens bitki su tüketimi değerleri karşılaştırılmıştır. Ankara koşullarında damla yöntemi uygulanan biber bitkisinin 4 gün ara ile sulanması ve A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşma miktarlarının % 50 'si kadar sulama suyu uygulanması, bitki su tüketimi tahmininde ise A sınıfı kaptan ölçülen buharlaşmanın esas alındığı Christiansen. Hargreaves yöntemi ve FAO modifikasyonları yada Jensen-Haise yönteminin kulla nılması sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Biber, Damla sulama yöntemi, A sınıfı buharlaşma kabı, bitki su tüketimi, bitki su tüketimi tahmin eşitlikleri Bu araştırma Ank. Üniv. Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis IRRIGATION SCHEDUCING OF PEPPER (Capsicum annuum L. ) USING CLASS A PAN EVAPORATION UNDER DRIP METHOD % Demet ALDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Farm Structures and Irriqation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1993, Page: 69 Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM Jury Pr of. Dr. Abdurr ah im KORUKÇU Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM This study was conducted in the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, University of Ankara, in the year of 1992. Pepper (Capsicum annuum L.) was irrigeted by drip method with 1, 2 and 4 days intervals. Irrigation water amounts applied were 50 %, 75, and 100 % of class A pan evaporation. On the 10 th, 20 th, and 30 th or 31 st days of every month during the growing periot, soil water amounts were measured by gravimetric method in the 0-30 cm, 30-60 cm and 60-90 cm of soil depths and evapotranspiration values were obtained according to soil water deplation. The measured evapotranspirations were compared with the reference evapotransion values calculated from different estimation equations. As a result, It was found that pepper irrigated by drip method in Ankara conditions should be irrigated with 4 days intervals and irrigation water depth of 50 % of class A pan evaporation should be applied. It was also found that, class A pan evoporation or Jensen-Haise methods should be used for estimation of pepper evapotranspiration. KEY WORDS: Pepper, drip irrigation method, Class A pan estimation equations for evapotranspiration. This project has" been supported by the Research Fund of Ankara Univ.