Damla sulama yöntemiyle sulanan bağda a sınıfı buharlaşma kabından yararlanarak uygulanacak sulama suyu miktarının belirlenmesi ve sulama programının oluşturulması
Determination of irrigation schedule and amount of water for application in drip-irrigated vineyard using a class evaporation pan
  1. Tez No: 213648
  2. Yazar: AKAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsünde, 2006 yılında yürütülen bu çalışmada, damla sulama yöntemiyle sulanan Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidi bağında A sınıfı buharlaşma kabından yararlanarak uygulanacak sulama suyu miktarının belirlenmesi ve sulama programının oluşturulması araştırılmıştır.Araştırma; tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü, her tekerrürde 15 asma olacak şekilde kurulmuştur. Sulamada 4 farklı sulama konusu araştırılmış, konular dört farklı pan katsayısından (Kpc1: 0.50, Kpc2: 0.75, Kpc3: 1.00, Kpc4: 1.25) yararlanılarak oluşturulmuş, yedi günde bir sulama yapılmıştır.Konulara ilişkin sulama suyu miktarları sırasıyla 73.46, 112.84, 152.23 ve 191,61 mm olarak, bitki su tüketimleri sırasıyla 112 mm, 153 mm, 192 mm, 232 mm olarak gerçekleşmiştir. Farklı sulama konularına ilişkin uygulanan sulama suyu, bitki su tüketimi, verim-kalite özellikleri ve farklı gider miktarları ele alındığında; bölge ve toprak koşullarında yüksek sistem bağcılıkta yetiştirilen Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidi için en uygun sulama konusunun Kpc2 0,75 olduğu belirlenmiştir. Uygun bulunan Kpc2 konusu Kpc3 konusuna göre yaklaşık % 35, Kpc4 konusuna göre yaklaşık % 70 su tasarrufu sağlamıştır. Konulara ilişkin verim değerleri ise Kpc1 10.08, Kpc2 12.25, Kpc3 11.96, Kpc4 12.29 kg/omca olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Manisa Viticulture Research Institute in 2006 to aimed prepare irrigation schedule and determined amount of irrigation water use A class evaporation pan in drip irrigated Sultana grape variety vineyard.This investigation was designed as 4 replications randomized block design and each replication is constituted 15 vines. Four different irrigation treatments were determined and treatments were combined with four different pan coefficients, irrigation intervals are 7 days.Each treatments amount of water were respectively 73.46, 112.84, 152.23, and 191.61 mm and plant water consumptions were respectively 112, 153, 192 and 232 mm. The best irrigation treatment was determined Kpc2 0.75 in terms of the amount of water, plant water consumption, yield and quality criteria and different cost levels for Sultana grape variety in high trellis system vineyards. Treatment of Kpc2 was 35% than Kpc3 and 70% water saving than Kpc4 treatments. Yield values are for each treatment were obtained 10.08 kg/vine, 12.25 kg/vine, 11.96 kg/vine, 12.29 kg/vine respectively Kpc1, Kpc2, Kpc3, Kpc4.