Hubble uzay teleskobu ile alınan tayfların indirgenmesi
Reducing spectra taken by Hubble space telescope
  1. Tez No: 149816
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HUBBLE UZAY TELESKOPU İLE ALINAN TAYFLARIN İNDİRGENMESİ H. Gökhan GÖKAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İ. Ethem DERMAN Hubble Uzay Teleskopu ile alınan tayflar MAST (Multimission Archive at Space Telescope) adı verilen ve pek çok uydunun verisinin de tutulduğu bir arşivde saklanmaktadır. Gözlem yapıldıktan bir yıl sonra bu veriler tüm dünyadaki astronomların kullanımına açılmaktadır. Bu çalışmada Hubble Uzay Teleskobu ile alınmış tayf verilerinin IRAF ve STSDAS programlan kullanılarak işlenmesi uygulamalı olarak verilmiştir. Ayrıca HST tayfçekerleri hakkında gerekli teknik bilgi ve bu tayfçekerleriıı verilerinin kaydedildikleri dosyalar hakkında da gerekli bilgiler verilmiştir. Uygulama, Titan tayfları üzerinde olacak ve sonuçta bu tayftaki çizgilerin tanısı yapılacaktır. Çalışmanın sonuna, HST verileri işlenirken kullanılacak komutlar ve örnekli açıklamaları eklenmiştir. 2004, 148 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Hubble Uzay Teleskopu, tayfçeker, tayf, çizgi tanısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis REDUCING SPECTRA TAKEN BY HUBBLE SPACE TELESCOPE H. Gökhan GÖKAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor: Prof. Dr. 1. Ethem DERMAN Spectral data of astronomical objects from HST are archived at MAST (Multimission Archive at Space Telescope) along with data sets from other space based scientific observatories. All scientific data is available for international inspection one year after the observation. In this study, processed data from the HST will be further analized by using IRAF and STSDAS software packages with applied samples. Also, technical information about HST instruments are given and the file structure of each instrument is described. Spectrum of Titan is used to develop line identifications. For additional, explanation of tasks which are used for reduction of HST data are given with examples. 2004, 148 pages KEY WORDS: Hubble Space Telescope, spectrograph, spectrum, line identification