Dış küreli alt manifoldlar
Submanifolds with extrinsic sphere
- Tez No: 149817
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJAT EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DIŞ (EXTRINSIC) KÜRELİ ALT MANİFOLDLAR Dilek AKSU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Yard.Doç.Dr. Nejat EKMEKÇİ Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, temel kavramlar ve teoremlere ayrılmıştır. İkinci bölümde: Riemann manifoldlan ve Riemann manifoldlannda çemberler ve helisler ile ilgili karakterizasyonlar verildi. Daha sonra Riemann manifoldlannda extrinsic (dış) küre olma karakterizasyonlan verildi Üçüncü bölümde: Pseudo Riemann manifoldlan ve Pseudo Riemann manifoklunda çemberler ve helisler ve eğilim çizgileri (genel helisler) ile ilgili kavramlar ve karakterizasyonlar verildi daha sonra Pseudo-Riemann manifoldlannda extrinsic (dış) küre ile ilgili karakterizasyonlar verildi. 2004, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Riemann manifoldu, Riemann alt manifoldu, Pseudo Riemann manifoldu, Pseudo Riemann alt manifoldu, Frenet çatısı, eğriler, çemberler, helisler, extrinsic (dış) küreler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SUBMANIFOLDS WITH EXTRINSIC SPHERE Dilek AKSU Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Matematics Supervisor: Asst ProfDr. Nejat EKMEKÇİ This master thesis consist of theree chapters. In the first chapter, contest of thesis, basic concepts and theorems are given. In the second chapter,Riemann manifolds and the characterizations about the circles and helixes in a Riemann manifold and following that conditions for extrinsic spheres in a Riemann manifold are given. In the third chapter, Pseudo Riemann manifolds and the concepts and the characterizations about the circles, helixes and inclined curve in a Pseudo Riemann manifold and following that the characterizations about extirinsic spheres in a Pseudo Riemann are given. 2004, 66 pages Key Words : Riemann manifold, Riemann sub-manifold, Pseudo Riemann manifold, Pseudo Riemann sub-manifold, Frenet frame, curves, helix, extrinsic spheres. n