Effect of cadmium, zinc, copper and fluoranthene on soil bacteria
  1. Tez No: 149837
  2. Yazar: NİLÜFER ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KADMİYUM, ÇİNKO, BAKIR ve FLUORANTHENE'NÎN TOPRAK BAKTERİLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Nilüfer ÇEVİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ayten KARACA Ağır metallerin toprak mikroorganizmalarına olan olumsuz etkileri bir çok araştırma ile belirlenmiş ancak şimdiye kadar, ağır metallerin ve poliaromatik hidrokarbonların kombine etkilerine ilişkin bir araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmada, ayrı ayrı uygulanan kadmiyum (Cd), bakır (Cu), çinko (Zn) ve fluoranthene (FLA)'in ve bu ağır metallerin her birinin FLA ile kombinasyonlarının toprak bakterilerinin gelişimine olan etkisi 90 günlük toprak inkübasyon denemesi süresince değerlendirilmiştir. İnkübasyon periyodu süresince tek başına 50 ve İSO mg Cd kg“1, Zn ve Cu uygulamaları ile 75 ve 150 mg FLA kg”1 ile olan kombine uygulamalarda toplam bakteri populasyonu kontrole göre önemli derecede azalmıştır (P>0,05). İnkübasyon süresince 50 mg Cd kg“1, 50 mg Zn kg'1 ve 50 mg Cu kg'1 'in 75 ve 150 mg FLA kg'1 ile kombinasyonları bakteriyel koloni sayısını azaltmıştır. İnkübasyonun 45. gününe kadar 150 mg Cd kg”1 ve 150 mg Cu kg'^ın 75 ve 150 mg FLA kg“1 ile kombinasyonlarında da bakteri gelişmesinde önemli azalmalar gözlenmiştir. Bununla birlikte inkübasyonun ikinci periyodunda yüksek konsantrasyonlu Cd ve Cu uygulanmalarında bakteriyel gelişmedeki azalma FLA tarafından yükseltilmemiştir. İnkübasyon süresi boyunca bakteri gelişimi 150 mg Zn kg”1 'nun FLA ile birlikte uygulandığı topraklarda en fazla engellenmiştir. İnkübasyon denememizden FLA' nm ağır metallerin toprak bakterilerine olan toksisitesini artırabileceği sonucuna vanlabilmektedir. Pek çok PAH' in düşük çözünürlüp ve organik materyale olan güçlü adsorbsiyonuna karşın, toprakta PAH'lann bulunması ile ağır metallerin zararlı etkilerinin artırılabileceği mümkün görülmektedir. 2004, 91 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Ağır metal, kadmiyum, çinko, bakır, fluoranthene, kombine etkiler, toprak bakterileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF CADMIUM, ZINC, COPPER AND FLUORANTHENE ON SOIL BACTERIA Nilüfer ÇEVİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayten KARACA Negative effects of heavy metals on soil microorganisms have been proven in many investigations but until now, no studies have been published that have investigated the combination effects of heavy metals and polyaromatic hydrocarbons. In this study, the effects of (1) cadmium (Cd), Copper (Cu), Zinc (Zn), and fluoranthene (FLA), separately applied, and (2) combinations of one of these heavy metals with FLA on the growth of soil bacteria were assessed in a 90-day soil incubation experiment. The total bacterial population was significantly lower with the addition of SO and ISO mg Cd kg'1, Zn, and Cu alone and combination with 75 and 150 mg FLA kg“1 than in the control during the incubation period (P>0.05). Combinations of 50 mg Cd kg”1, 50 mg Zn kg'1, and 50 mg Cu kg“1 with 75 and 150 mg FLA kg'1 reduced the number of bacterial colonies despite separate of pollutants being ineffective. Significant reductions of bacterial growth were also obtained for the combinations of 150 mg Cd kg'1 and 150 mg Cu kg'1 with 75 and 150 mg FLA kg'1 until the 45 days of experiment. However, the reduction of bacterial growth was not enhanced by FLA after application of higher concentrations of Cd and Cu in the second period of incubation. During the incubation period, the most inhibitation of bacterial growth was occurred in soils with combinations of 1 50 mg Zn kg”1 and FLA. It can be concluded from our incubation experiment that FLA may enhance the toxicity of heavy metals to soil bacteria. Considering the low solubility of most PAHs and their strong adsorption to organic material, it seems that deleterious effects of heavy metals will be enhanced by the presence of PAHs in soil. 2004, 91 pages. Key Words : Heavy metal, cadmium, zinc, copper, fluoranthene, combination effects, soil bacteria.