Farklı zamanlarda basınç ve sıcak şok uygulamalarının triploid gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, W.1972) üretimine etkileri
Effects of different timing pressure and heat shocks on triploid rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W.1972) production
- Tez No: 149849
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN BEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLİ ZAMANLARDA BASINÇ VE SICAK ŞOK UYGULAMALARININ TRİPLOİD GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) ÜRETİMİNE ETKİLERİ Levent DOĞANKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Süleyman BEKCAN Bu araştırmada gökkuşağı alabalığı {Oncorhynchus mykiss, W. 1792) yumurtalarına döllenmeden sonra, farklı zamanlarda basınç ve sıcak şok uygulaması yapılarak farklı dönemlerdeki yaşama oranları ile triploid oranlan karşı laştmlmıştır. Araştırmada üç sıcaklık, üç basınç ve iki kontrol grubu kullanılmıştır. Yumurtaların döllenmesini takiben İÜ, 15 ve 20. dakikalarda İÜ dakika süreyle 28°C'lik sıcak şok uygulanan gruplar arasında embriyo, göz lekeli yumurta, keseli larva ve yem almaya başlamış yavru oranları açısından en yüksek değerler döllenmeden sonraki 15. dakikada, en yüksek triploid oranı ise 20. dakikada yapılan şok uygulamasında (% 90) elde edilmiştir. Döllenmeden sonraki 35, 40 ve 45. dakikalarda 4 dakika süreyle 700Ü psi basınç şoku uygulanan deneme gruplarında ise embriyo, göz lekeli yumurta, keseli larva ve yem almaya başlamış yavru oranlan açısından en yüksek değerler ve en yüksek triploid oranı (% 100) 40 dakikada basınç şoku uygulanan grupta saptanmıştır. Deney gruplarındaki yaşama oranlannm her iki uygulamada da kontrol gruplanndan daha düşük olduğu belirlenmiştir. 2004, 46 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Oncorhynchus mykiss, triploid, sıcak şok, basınç şoku
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DIFFERENT TIMING PRESSURE AND HEAT SHOCKS ON TRIPLOID RAINBOW TROUT (Qncohynchus mykiss, W. 1792) PRODUCTION Levent DO?ANKAYA Ankara University Institute of Science and Technology Department of Aquaculture Supervisor : Asst. Prof. Dr. Süleyman BEKCAN In this study, different timing pressure and heat shocks were applied to rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) eggs and survival and triploidy rates were compared. Three heat shock, three pressure shock and two control groups were used. Heat shock of 28"C were applied for 10 minutes at 10, 15 and 20 minutes after fertilization. Survival rates was higher at 15 minutes and triploidy rate was higher at 20 minutes (% 90) after fertilization. Pressure shocks of 7000 psi were applied to eggs for 4 minutes at 35, 40 and 45 minutes after fertilization. Higher survival and triploid rates was observed at 40 minutes after fertilization. Survival was higher for all stages (embrio, eyed-stagc, hatching and feeding) İn control groups. 2004, 46 pages Key Words : Oncorhynchus mykiss, triploid, heat shock, pressure shock