Allil propiyonat -maleik anhidrit- stiren terpolimerinin suda çözünen tuzlarının elde edilmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of water soluble salts of allyl propionat -maleic anhydride- styrene terpolimer
  1. Tez No: 149936
  2. Yazar: LEYLA DURMAZUÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN EKBEROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Allüpropropiyonat - Maleik Anhidrit - Stiren Terpolimerinin Suda Çözünen Tuzlarının Elde Edilmesi ve Karakterizasyonu Leyla DURMAZUÇAR Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Bölümü Danışman: Yrd. Doç. Dr. Elçin EKBEROV, Kimya Mühendisliği Bölümü Bu çalışmada Allüpropropiyonat - Maleik Anhidrit - Stiren (AP-MA-St) Terpolimeri sentezlenmiştir. AP-MA-St terpolimerinin karakteristik limit vizkozitesi belirlenmiştir. Terporimer içeriğinde bulunan anhidrit guruplarının miktarı hesaplanmıştır. AP-MA-St terpolimerinin bazlarla (NaOH, KOH, NH4OH) hidrolizi yöntemi ile suda çözünen tuzları elde edilmiştir. Terpolimerin hidroliz koşulları incelenmiş, polimer tuzunun verimine sıcaklık ve tepkime süresinin etkisi belirlenmiştir. AP-MA-St polimerinin yüzey-gerilim ve köpük oluşturma yeteneği belirlenmiştir, %5'lik çözeltileri için suyun yüzey gerilimini 72.75 dyn/cm2'den 47.5 51.2 dyn/cm2'ye kadar indirilmiştir, %5'lik çözelti için köpük oluşturma %0.63-0.66 aralığındadır. Üretilmiş tuzların petrol-su emülsiyonundan suyu ayırma özelliği incelenmiştir. Üretilen tuzlar yardımı ile emülsiyondaki suyun miktarı %4.5'den % 1.04' e indirme imkanı sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Alil propiyonat, maleik anhidrit, stiren, terpolimer, suda çözünen tuz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF WATER SOLUBLE SALTS OF ALLYL PROPIONAT -MALEIC ANHYDRTOE-STYRENE TERPOLIMER Leyla DURMAZUÇAR Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical EngineeringSupervisor: Assistant Prof.Dr. Elçin EKBEROV, Department of Chemical Engineering In this study, aliyi propionat-maleic anhydride-styrene (AP-MA- St)terpoIymer was synthesized and the characteristic limit viscosity ofthis terpolymer was detrmined. The quantity of anhyrite groups in terpolymer was calculated. AP-MA-St terpolymer was hydrolyzed with bases (NaOH, KOH, NH4OH). By this way, water soluble salts of terpolymer were obtained. Hydrolysis conditions of terpolymer were investigated and the effect of temperature and reaction time on the efficiency of polymer salt. Surface tension and foam forming capability of AP-MA-St terpolymer were determined. For 5% solutions, surface tension of water was reduced from 72.75 dyn/cm2 to 47.5-51.2 dyn/cm2, and foam forming was found between 63% - 66%. From the petroleum-water emulsions of produced salts, separation property of water was investigated. By means of produced salts, water content of emulsions was reducedfrom 4.5% to 1.04%. KEY WORDS: AUyl Propionat, maleic anhydrite, styrene, terpolymer, water soluble salt. 11