Sonlu gruplar ve yüzeylere etkileri
Finite groups and their actions on surfaces
  1. Tez No: 149976
  2. Yazar: DERYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
G sonlu bir grup ve ^, g genüslü kompakt, bağlantılı yönlendirilebilir bir yüzey olsun. Bu çalışmada, G, ^ nin yönü koruyan self-homeomorfizmlerin bir grubu olarak faithful etkiye sahip olacak şekildeki g değerlerinin Ç{G) kümesi incelenmiştir. Ç(G) nin bulunması; G nin G2 Sylow 2-altgrubunun yapısına bağlı olan bir K pozitif tamsayısının varlığına bağlıdır 2 / ^ örtüsu dallanmamış bir örtüdür. Bu kümeyi, G nin Cayley grafiği yardımıyla elde edebiliriz. ? < om
Özet (Çeviri)
Let G be a finite group and let ^ be a compact, connected and orientable surface with genus g. In this study, we work on when G, which has faithful action, was given as a finite group of ^ orientation-preserving self-homeomorphisms, we determine ^"(G) set of £ values. There exist a positive integer K, depending only on the order d = \G\ of G, the exponent e = expG of G, and the structure of a Sylow 2- subgroup G2 of G, satisfying: Ç(G) consists of all but finitely many non-negative integers g = 1 (mod AT). Furthermore, the set f(G) of g such that G acts freely on ^, is obtained. In this case, ]T -> ^ I G is unbranched. We can obtain this set by using Cayley graph of G. '.... '