Saruhanlı ve çevre yerleşim alanlarından alınan topraklardaki doğal radyoaktivite tayini
Determination of the naturel radioactivity in soils from Saruhanlı and around of the settlement areas
  1. Tez No: 149979
  2. Yazar: SERMİN ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EREEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışma, gama spektrometresi kullanılarak Manisa'nın Saruhanlı ilçesi ve çevresindeki beldelerde topraktaki doğal radyoaktiviteyi belirlemeyi ve buralarda yaşayan kişilerin doğal artortam radyasyonuna maruz kaldıkları dozu hesaplamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Manisa'nın Saruhanlı ilçesi ve çevresinden toplam 51 toprak örneği alınmış ve toprakların toplam gaması, K-40, eU ve eTh konsantrasyonları Nal(TI) dedektörü ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims to determine the natural radiation background of Saruhanli county and around of Saruhanli in Manisa using gamma spectrometry technique and calculate human exposure from the natural background radiation. For this purpose, 51 soils samples have been taken from Saruhanli county and around municipality of Saruhanli in Manisa and U-238, Th-232 and K-40 activity concentrations in soil samples have been measured by Nal(TI) dedector.