Toz metalurjisi ile üretilen makine parçalarının mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination mechanical properties of machine elements by manufacturing powder metallurgy
- Tez No: 149985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VII ÖZET Bu çalışmada, toz metalürjisi yöntemiyle üretilen demir esaslı malzemelerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla demir-bakır-grafit, demir-bakır-grafit-alimünyum oksit ve demir-bakır-grafit-silisyum karbür tozları homojen karışım sağlanacak şekilde karıştırılmışlardır. Demir-bakır-grafit tozları sabit tutulurken, demir-bakır-grafit alimünyum oksit ve demir-bakır-grafit- silisyum karbür karışımlarında, alimünyum oksit ve silisyum karbür miktarları % 3 ve % 6 oranında arttırılmıştır. Bir sonraki aşamada ise 20 tonluk presle preslenen malzemeler 1000°C'de azot atmosferinde sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numuneler üzerinde optik mikroskop incelemeleri sertlik ölçümleri, çekme, basma, eğme ve aşınma deneyleri uygulanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, we evaluated the mechanical properties of the iron based materials produced by powder metallurgy method. For this aim, iron-copper-graphite, iron-copper-graphite aluminum oxide and iron-copper- graphite silicon oxide carbide were mixed homogeneously in specific amounts. While iron- copper-graphite was set to fixed amount in iron-copper-graphite aluminum oxide and iron- copper-graphite silicon carbide mixtures, aluminum oxide and silicon carbide were increased by %3 and %6, respectively. In the next phase, the materials were pressed using a 20 ton of press and sintered for 30 minutes in 1000°C nitrogen atmosphere. Sintered samples were subjected to optic microscope evaluations, hardness measurements and shrink, pressure, flexion and abrasion tests. VIII