TIG kaynağı ile birleştirilmiş demir esaslı T/M malzemelerin kaynak bölgesinin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of the weld region of iron based T/M materials joined by TIG welding
  1. Tez No: 201988
  2. Yazar: ONUR ELEKTİRİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toz metalürjisi yöntemi ile parça üretimi günümüzde önem kazanmaya başlamıştır. Bu yöntem ile üretilen parçaların ek bir işlem gerektirmeden kullanıma hazır hale gelmeleri ve üretimin oldukça hızlı olması, yöntemin en önemli avantajlarıdır. Diğer yöntemlerle üretilen parçaların kaynaklanması konusunda birçok araştırma yapılmış ve çok çeşitli kaynak yöntemleri geliştirilmiştir. Toz metaller ise poroziteli malzemeler olduğundan dolayı, kaynak edilebilirliği zordur. Bu yüzden toz metallerin kaynağı ve bu konuda yapılan çalışmalar sınırlıdır. TIG kaynağı otomotiv ve havacılık başta olmak üzere birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, toz metalürjisi yöntemiyle 600 MPa presleme basıncında ve 1120 0C sinterleme sıcaklığında üretilen demir esaslı toz metal Fe-C kompozitleri birbiriyle TM ? TM; SAE 1020 malzemesi birbiriyle SAE 1020 ? SAE 1020; toz metal Fe-C kompozitleri kimyasal yapısı birbiriyle benzer SAE 1020 malzemesiyle SAE 1020 - TM olacak şekilde farklı malzeme kompozisyonları ile 80 A, 100 A, 120 A, 140 A, 160 A'de beş farklı kaynak akımında TIG kaynak yöntemiyle birleştirilmiştir. TIG kaynağı düşen karakteristikli akım üretecinde ve argon koruyucu gaz ortamında gerçekleştirilmiştir. Birleştirilen malzemelere sertlik, çekme, üç nokta eğme, çentik darbe deneyleri uygulanmıştır. Metalografik olarak ta optik ve SEM incelemeleri yapılmıştır. Farklı kaynak akımlarının mekanik ve mikro yapı özelliklerine etkileri araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, numunelerin kaynak akımı arttıkça genelde çekme ve çentik darbe dayanımları artmış, eğme dayanımları ise azalmıştır. Sertlik değerleri artmıştır. Çekme, eğme ve çentik darbe deneylerinde kırılmalar genellikle ITAB'den gerçekleşmiştir. Toz metal numunelerde gevrek kırılma, diğer numunelerde ise sünek kırılma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, producing of the powder metal (PM) parts with the powder metallurgy method has gained an importance. The most common advantages of the parts that are produced with this method are fast production ability and that it is not necessary to make other machining processes. Much research has been conducted in the welding of parts produced by other methods and several new welding techniques have been developed. It is hard to weld the powder metal parts because they have porous structure. Therefore, the researches about this issue are very limited. TIG welding method is very common for automotive and aviation industry. In this study, Fe-based powder metal composites were produced using powder metallurgy method under 600 MPa pressure and sintered at 1200ºC. Then, the resulting composites (Fe-C) were welded as PM ? PM, SAE 1020 ? SAE 1020 and SAE 1020 ? PM. These different material compositions were welded with TIG welding method using five different impulses that are 80 A, 100 A, 120 A, 140 A and 160 A. TIG welding has been conducted under argon the protective gas atmosphere. The properties of welded materials were investigated by tensile test, three points bending test, notch impact test and measuring hardness. The metallographic properties of materials were investigated using Optical Microscope and Scanning Electron Microscope. The effects of different welding impulses on mechanic properties and microstructure of the materials were also investigated. As the result of this research, when the impulse of welding increased, generally, the resistance of the samples to tensile and notch impact strength increased. However, bending strength decreased. On the hand, hardness values increased. Fractures generally occurred in heat affected zone at the end of tensile, bending and notch impact tests. Brittle fracture was observed in powder metals whereas ductile fracture was observed in other materials.