Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen Ti-B-SiC takviyeli Cu metal matrisli kompozitlerin mekanik ve işlenebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the mechanical and machinability properties of Ti-B-SiC reinforced Cu metal matrix composites manufactured by powder metallurgy method
  1. Tez No: 734385
  2. Yazar: SERHAT ŞAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TURGUT, DOÇ. DR. MAHİR UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bakır matrisli kompozitler çok iyi termal ve elektrik iletkenliği sayesinde elektrik uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yapısal uygulamalarda çok sık kullanılan çeliğe nazaran daha zayıf özellikler sergilemesi nedeniyle bakır alaşımlarının kullanımı sınırlı kalmaktadır. Toz metalürjisi metodu; farklı tasarımlara olanak sağlaması, karmaşık ve hassas parçaların üretilebilmesi ve atık malzeme kaybının az olması gibi sebeplerden dolayı tercih edilen bir imalat yöntemidir. Bu çalışmada yüksek saflık oranlarına sahip toz partikülleri kullanılarak toz metalürjisi yöntemiyle, ağırlıkça farklı oranlarda ve farklı sinterleme sıcaklıklarında bakır matrisli kompozit malzemeler üretilmiştir. Kompozit malzeme üretiminde ana matris olarak kullanılan bakırın ortalama partikül boyutu 44 µm'dur. Takviye elemanı olarak kullanılan tozların ortalama partikül boyutları ise Ti;
Özet (Çeviri)
Copper matrix composites are frequently used in electrical applications due to their very good thermal and electrical conductivity. The use of copper alloys is limited due to weaker properties compared to steel, which is frequently used in structural applications. Powder metallurgy method; It is a preferred manufacturing method for reasons such as enabling different designs, producing complex and sensitive parts, and less waste material loss. In this study, copper matrix composite materials were produced at different weight ratios and at different sintering temperatures by powder metallurgy method using powder particles with high purity ratios. The average particle size of copper, which is used as the main matrix in the production of composite materials, is 44 µm. The average particle sizes of the powders used as reinforcements are Ti;