Lazer kaynağı ile birleştirilmiş demir esaslı T/M malzemelerin kaynak bölgesinin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of welding zone mechanical properties of ferrous based P/M metarials joined by laser welding
- Tez No: 201989
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Toz metalurjisi (TM) yöntemi ile parça üretimi günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Hızlı üretim ve üretilen parçaların çoğunlukla herhangi bir talaşkaldırma işlemine gerek duymaması, bu yöntemin en önemli avantajıdır. Diğer yöntemlerle üretilen parçaların kaynaklanması konusunda birçok araştırma yapılmış ve çok çeşitli kaynak yöntemleri geliştirilmiştir. Toz metaller ise gözenekli malzemeler olmasından dolayı, kaynak edilebilirliği zordur. Bu yüzden toz metallerin kaynağıve bu konuda yapılan çalışmalar sınırlıdır. Toz metalin cinsi, üretim yöntemi, mekanik ve diğer özellikleri kaynak yöntemini belirler. Bunun yanında, lazer kaynağıbirçok avantajıyla kaynak yöntemleri arasında yeni bir yöntemdir. Bu çalışmada, TM yöntemiyle 600 MPa presleme basıncında ve 1120 0C sinterleme sıcaklığında üretilen demir esaslıtoz metal Fe-Grafit kompozitleri birbiriyle toz-toz (TT), SAE 1020 malzemesi birbiriyle demir-demir (DD) ve toz metal Fe-C kompozitleri kimyasal yapısı birbiriyle benzer SAE 1020 malzemesiyle toz-demir (TD) olacak şekilde farklımalzeme kompozisyonlarıile ve 0,5, 0,6, 0,7, 0,8, 0,9 m/dak beşfarklıkaynak hızlarıyla CO2 lazer kaynak yöntemiyle birleştirilmiştir. Lazer kaynağı2500 W güce, 18 mm nozul çapına ve 175 mm odaklama değerine sahip lazer kaynak cihazında ve argon koruyucu gaz ortamında gerçekleştirilmiştir. Birleştirilen malzemelere sertlik, çekme, üç nokta eğme, çentik darbe ve metalografik olarak da optik, SEM ve XRD deneyleri uygulanmıştır. Bu malzemelerin birbirleriyle, farklılazer kaynak hızlarının mekanik ve mikro yapıözelliklerine etkileri araştırılmış ve karşılaştırılarak bu özellikler belirlenmiştir. Sonuç olarak, numunelerin lazer kaynak hızıarttıkça genelde çekme, eğme ve çentik darbe dayanımlarıazalmıştır. Sertlik değerleri ise artmıştır. Kopmalar genellikle çekme deneyi sonunda esas metalden, eğme deneyi ve çentik darbe deneyi sonunda ITAB' dan gerçekleşmiştir. Toz metal numunelerde gevrek kırılma ve diğer numunelerde ise sünek kırılma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Production of machine parts using powder metallurgy has gained a lot of importance in recent years. Fast production capacity and the fact that produced parts do not need machining processing are significant advantages of this technique. Much research has been conducted in the welding of parts produced by other methods and several new welding techniques have been developed. Powder metals are not easy to weld because they have porous structure. Therefore, there has been limited research addressing this issue. The appropriate welding technique is determined by the type of powder metal, production method, and other material properties. Laser welding is a novel welding technique that offers several advantages. In this study, Fe-based powder metal composites were produced by powder metallurgy under 600 MPa pressure and sintered at 1120 0C. Then, the resulting composites (Fe-Graphite) were welded with powder-powder, ferrous-ferrous with SAE 1020, and powder-metal with SAE 1020. Different material compositions and different welding speeds of 0,5, 0,6, 0,7, 0,8, 0,9 m/min using CO2 laser welding method were used in the study. Laser welding was carried out in laser welding device having a power of 2500 W and diameter nozzle of 18 mm, values of focus 175 mm and under argon gas environment. The properties of welded materials were investigated by measuring hardness, tensile, three point bending and notch impact tests. The metallographic properties of the materials were investigated using Scanning Electron Microscope and XRD. The effects of different laser welding speeds on the mechanical properties and microstructure of welded materials were also investigated. As laser welding speed increased, the resistance of the samples to tensile, bending and notch impact strength decreased. On the other hand, hardness values increased. Fractures occurred in main material in the tensile test, but occurred in heat affected zone (HAZ) at the end of bending or notch impact tests. Brittle fracture was observed in powder metals whereas ductile fracture was observed in other materials.