Tedavi planlamalarında farklı kalite kontrol protokolerinin uygulanması ve karşılaştırılması
Comparison and application of different treatment planning quality control protocols
- Tez No: 150029
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEDAVİ PLANLAMALARINDA FARKLI KALİTE KONTROL PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI VE KARŞILAŞTIRILMASI Mehmet KULOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı : Prof. Dr. Doğan BOR Es Danışman: Doç.Dr. Bahar DİRİC AN Bu çalışmada GATA Radyasyon Onkolojisi A.D'nda ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkolojisi A.D'nda bulunan Elekta SL-25 marka lineer hızlandırıcı cihazlarının 6MV ve 25 MV enerjili x-ışınları kullanılarak ve Theratron 780E ve Theratron 78ÖC model Kobalt-60'tn gama ışınlan kullanılarak, balmumundan hazırlanmış fantom İle tedavi planlama sistemlerinin kalite kontrolleri yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan tedavi planlama sistemleri GATA Radyasyon Onkolojisi AD'ndaki Theraplan Plus 2000 ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkolojisi AD'nda bulunan Plato tedavi planlama sistemleridir. Tüm ölçümler, balmumundan yapılmış fentom içine yerleştirilmiş olan inhomojenitilerin hemen altlarındaki iyon odaları için hazırlamış olan boşluklarda alınmıştır. Işınlamalar SAD (Source to Axis Distance) tekniği ile 5x10 cm2'lik alandan yapılmış ve dozlar iyon odası boşluklarım yerleştirilmiş olan 0,6cc hacimli iyon odaları ve Unidos ve Farmer dektrometrelerle ölçülmüştür. Her inhomojenite tek bir alandan ışınlanmıştır. önce rando jantomun karın (abdomen) kısmının kalıbı alınmıştır. Alınan bu kalıbın içine inhomojeniteler sabitleştirilerek çevresini tam olarak saracak şekilde ısıtılmış olan balmumu dökülmüştür. Fantana inhomojenitelerin yanında, iyon odası boşluğu oluşturmak için iyon odası şekline ve hacmine sahip pirinç kalıplar yerleştirilmiştir. Bu kalıplar tam anlamıyla 0,6rc hacimli iyon odalarına özel hazırlanmıştır. Fantam tam olarak soğuduktan sonra balmumu fantom içerisine yerleştirilmiş olan iyon odası kalıpları çıkarılmıştır. Yapılan bu fantomun BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntüleri elde edilip, TPS'nin bulunduğu kliniğin koşullarına göre ya online yada manyetik teypler kullanılarak TPS'ye aktarılması sağlanmıştır.Bu aşamada BT veri aktarımı doğruluğunda test edilmiştir. Bu veriler ışığında, tüm inhomojeniteler ve dış kontur çok titiz bir çalışmayla BTden aktarılan kesitlerden tek tek TPS'ye girilmiştir. Bunun sonucunda da 3 boyutlu görüntü oluşturulmuştur. Sonrasında 3 boyutlu görüntü ışığında TPS'de her inhomonojenite için 5x10 cm2'lik alanlar ile ve lineer hızlandırıcının 6MV ve 25MV x-ışınları ve kobalt-60'ın 1,25MeV'lik gama ışınları ile ışınlama için planlamalar yapılmıştır. Bu planlamalar ışığında, TPSlerden her inhomojenite ve her enerji için MU/süre değerleri elde edilmiştir. MU ya da süreler İyon odalarının bulunduğu konuma 50cGy verecek şekilde hesaplattırılmıştır. Işınlama sonucunda, ölçülen doz ite hesaplanan dozlar karşılaşılmıştır. Sonuç olarak, TPS hesaplamaları üç ölçüm sonuçları arasındaki farklılık ±%3 içinde bulunmuştur. Ancak inhomojenite metaryellerinden biri olan metaldeki fark, BT'nin metalin yüksek yoğunlukta olmasından dolayı HU(Houmsfield Unit) değerini tam olarak ölçememesinden -%31,8 ile -%42,1 arasında bulunmuştur. 2004, 92 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tedavi Planlama Sistemleri,İnhomojeniteler,Kalite Güvencesi,Kalite Kontrol.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master af Thesis COMPARISON AND APPLICATION OF DIFFERENT TREATMENT PLANNING QUALITYCONTROL PROTOCOLS Mehmet KULOGLU Ankara University Institute of Science Department of Physics Engineering Supervisor : Prof Dr. Doğan BOR Co-Supervisor Assoc. Prof Dr. Bahar DİRÎCAN In this study, Elekta SL-25 linear accelarator using 25MV and 6MV dual energy photon beams and Theratron 780E and Theratron 780C cobalt-60 using I,25MeV gamma beams were utilized. Theraplan Phis 2000 and Plato TPS ( Treatment Planning Systems) were used in checking quality control. All measurements were obtained with phantom made of vax. Bone, strafor, metal and cork inhomogeneities were placed into the phantom. Ion chamber spaces were placed under each inhomogeneity. Ion chamber, SAD (Source to Axis Distance) set at 80cm and was described at 5x10cm2 field in measurements. In the first setting, abdominal site of the randophantom was moulded, then vax was melted into the mould. Brass moulds in shape of ion chamber spaces were made in phantom. Two days later, brass mould was removed away from the phantom. CT (Computed Tomography) images of phantom were taken. CT images were then transferred online or by date-tape to TPS. In the light of the obtained data, 3 dimensional (3-D) patient images were produced in the TPS. In order to achieve a 3-D image, contours were entered slice by slice from CT. Then every inhomogeneity irradiated with 5x10cm2 field by linear acceleralorof 25 MV and 6 MV photon beams and cobalt-60 of 1,25 MeV gamma beams being planned at the TPS. 50 cGy irradiation to the ion chamber position was delivered and later differences with the measurement dose were compared In conclusion, the difference between TPS and measurement data was within ±3%, however the difference for metal being -31,8% and -42,1% maybe attributed to iiraWhty of CT in perceiving the high HU (Hounsfield Unit) value of metal. 2004, 92 pages Key Words : Treatment Planning Systems, Inhomogeneity, Quality Assurance, Qualify Control