Girişimsel nöroradyoloji incelemelerinde hasta ve personelin aldığı radyasyon dozunun belirlenmesi
Radiation dose received by patient and staff during interventional neuroradiological examinations
  1. Tez No: 150030
  2. Yazar: MİYASE GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada amacımız, girişimsel nöroradyolojik incelemeler süresince hastanın ve personelin maruz kaldığı radyasyon dozunun saptanmasıdır. Anjiografi incelemeleri doz ölçümü yönünden son derece karmaşıktır. Çalışmada kullanılan Diamentor M4KDK sistemi hem DAP hem de hasta girişinde belirli bir noktada hava kerma (AK) değerlerini verme özelliğindedir. İncelemenin her bir projeksiyonu için floroskopik ışınlama parametreleri (floroskopi modu, kVp, mA, toplam ışınlama süresi, görüntü güçlendiricinin modu), radyografik ışınlama parametreleri (kVp, mAs, frame sayısı, ışınlama doz modu) ve bunlara ek olarak hastanın pozisyonu, ışınlama geometrisi, masa-odak mesafesi gibi değerler de not edilmiştir. Böylelikle doz ölçülülerinin her bir projeksiyon için çok daha hassas olması sağlanmıştır. İncelemelerde hastanın cilt dozu, M4KDK sisteminin küçük iyon odası ve TLD kullanılarak ölçülmüştür. Hastanın her bir bölgesinin etkin dozu, ED ve DAP ölçümlerinden, Monte Carlo dönüşüm faktörlerinin kullanıldığı X-Dose ve PCXMC programlarından yararlanılarak hesaplanmıştır. Personelin göz lensi ve ekstremite dozları TLD kullanılarak saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür değerleri ile karşılaştırlmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our purpose to determine the dose exposed on the patients anad staffs during interventional neuroradiological examinations. Angiographic procedures are very complex in dose measurement. The Diamentor M4KDK system which is in use for this purpose has the property of showing the values of both DAP and AK. Fluorographic exposure parameters (mode of fluoroscopic exposure, avarage kVp and mA, total exposure time and image intensifier field of view) and radiographic exposure parameters (dose mode, kVp, and mAs, number of radiographic frames) were carried out for each projection of the examination. Position of the patient and irradition geometry was continuously observed throughout the study and table-focus distance, gantry angulations were similarly recorded for the subsequent calculation of entance doses. In this study, the patient's skin dose has been measured by using the small ion chamber of M4KDK system and TLD. Effective doses were calculated for each projection from ED and DAP measurements and Monte Carlo conversion factors given by PCXMC software and X-Dose software. The doses of the eye lens and the extremity of the staff have been determined using TLD. And this results has been compared in the literature.