Motorin ve susam yağı karışımlarının dizel motorlarda kullanılabilirliği
Usablty of mixtures of motorine and sesame oil in diesel engine
- Tez No: 150079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOTORİN VE SUSAM YAĞI KARIŞIMLARININ DİZEL MOTORLARDA KULLANDLABİLİRLİĞİ Şchnıus ALTÜN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 2004, Sayfa: 69 Günümüzde yaygın olarak kullanılan petrol kökenli yakıt rezervlerinin büyük ölçüde tükenmiş olması alternatif yakıt arayışını önemli kılmaktadır. Ayrıca, petrol ürünlerinin yanması sonucu dışarı atılan egzoz emisyonlarının azaltılması ve hava kirliliği kontrolü ile ilgili geliştirilen standartlar nedeniyle de alternatif yakıtların geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar büyük bir hız kazanmıştır. Bu çalışmalar içerisinde; yenilenebilir olmaları, enerjilerinin dizel yakıtına yalan olması ve emisyon oranlarının nispeten düşük olması gibi özelliklerinden dolayı bitkisel yağların dizel motorlarda yakıt olarak kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu çalışmada, dizel motor yakıtına alternatif olarak susam yağı araştırılmıştır. Bu amaçla; motorin ve susam yağının motorin ile % 25, % 50 ve % 75 oranlarındaki karışımları, Lombardini marka 6 LD 400 model tek silindirli, dört zamanlı ve direkt püskürtmeli bir dizel motorunda yakıt olarak kullanılarak, motor performansı, egzoz emisyonları ve motor elemanları üzerindeki etkileri motorin ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlan, susam yağı ve motorin karışımlarının deneylerde kullanılan oranlan için motor yapısında değişiklik yapmadan yakıt olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Dizel motor, Susam yağı, Motorin, Alternatif yakıtlar. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis USABLITY OF MIXTURES OF MOTORİNE AND SESAME OIL IN DIESEL ENGINE Sehmus ALTUN University of Fırat The Institute Of Natural Sciences EngineTraining Main Scientific Branch 2004, Page :69 That fuel reserves of petrol origin, which are commonly used today, have run out in great deal, renders looking for the alternative fuels essential. Moreover, that exhaust emissions which are discarded as a result of combustion of petrol products are to be lessened, and because of the standarts developed for the air pollution control, the efforts related with the improvement of alternative fuels have gained a great speed. Among these studings, as they are renewable, and their energies are close to diesel fuels, and their emission rates are relatively low, and because of such specifications, the opportunities of using the vegetable oil as fuel in diesel engines have been searched. In this study, alternative to diesel engine fuel sesame oil has been searched. For this purpose, motorine and the mixture of sesame oil with motorine at the rates of % 25, % 50 and % 75 has been used as fuel in a direct injected diesel motor of four stroke and single cylinder which is Lombardini brand of 6 LD 400 model, and the effects on engine performance, exhaust emissions and engine elements have been examined in comparison with motorine. The result of the investigation; for the rates of motorine and sesame oil that are used in the experiments have shown that these mixtures can be used as fuel without making any changes in the structure of engine. Keywords : Diesel engine, Sesame oil, Motorin, Alternative fuels. DC