Yeni bir havalı güneş kollektörü yardımıyla Diyarbakır yöresi karpuz çekirdeklerinin kurutulması
Drying of watermelon seeds with a new solar air collector in Diyarbakır
  1. Tez No: 150081
  2. Yazar: FATİH FİDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL SARSILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİ BİR HAVALI GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ YARDIMIYLA DİYARBAKIR YÖRESİ KARPUZ ÇEKİRDEKLERİNİN KURUTULMASI Fatih Fffi AN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Ânabilim Dalı 2004, Sayfa : 44 Havalı güneş kollektörlerinin bilhassa kurutma endüstrisinde çok önemli bir kullanım sahası vardır. Bu yöntemle, kurutulan tarımsal ve sanayi ürünleri klasik kurutma yöntemlerinin mahsurlarım ortadan kaldırarak modern kurutma teknikleriyle hijyenik şartları saklamaktadır. Bu çalışmada; yeni bir havalı kollektör tasarlanarak, Diyarbakır iklim şartlarında, karpuz çekirdeğinin kurutulması araştırılmıştır. Çalışma iki aşamada ele alınmıştır; ilk olarak, tasarlanan güneş kollektörü için deneyler yapılmış ve kollektör verimi elde edilmiştir. İkinci olarak, Diyarbakır karpuz çekirdeği kurutma deneyleri yapılmıştır. Tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, kurutmanın önemi ve kurutucu çeşitlerine, daha sonra sırasıyla kurutucu havanın özellikleri, teorisi, temelleri ve giriş, deney düzeneği, deneylerin yapılışı, bulgular ve irdeleme ve sonuçlar olarak verilmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Tasarlanan kollektörün içerisindeki elek plakanın konumuna ve kütlesel debiye bağlı olarak kollektör verimi değişmektedir. Kütlesel debinin değişimi kuruma süresini önemli oranda etkilemiştir. Anahatar Kelimeler : Havalı kollektör, kurutma, karpuz çekirdeği VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DRYING OF WATERMELON SEEDS WITH A NEW SOLAR AIR COLLECTOR IN DİYARBAKIR Fatih FİDAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Machine Education 2004, Page : 44 Air solar collectors have very important using area in drying industry especially. Industry and agriculture dried produces with this method provides at hygienic conditions with modern drying methods by eliminating defects in classical drying methods. In this study; drying of watermelon seeds in air conditions of Diyarbakır was investigated using a new solar air heater. The study was considered two stages. First; the experiments were done for solar collector designed and obtained efficiency of the air collector. Second; drying experiments of watermelon seeds were done. The study consists of six chapters. In the first; introduction, importance and kind of the drying, later; characteristics of dryer air, theory and fundamentals of the drying and literature, experimental set up, experiments, investigation of results and results and discussion, respectively. Obtained data were compared with each other. The collector efficiency changed depending on mass flow rate of air and location of sieve plates, which was placed in the collector case. Changing of air mass flow rate influenced drying time importantly. Keywords : Air collector, drying, watermelon seed VIII