Toz deterjanın gökkuşağı alabalığı (oncerhynchus mykiss.W. 1792) kromozomlarında oluşturabileceği sapmaların incelenmesi
Study of probable chromosomal aberrations inducted by granular detergent in rainbow trout (oncorhynchus mykiss, W. 1792)
- Tez No: 150098
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SARIEYYÜPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TOZ DETERJANIN GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) KROMOZOMLARIMDA OLUŞTURABİLECEĞİ SAPMALARIN İNCELENMESİ Ömer Murat TÜFEK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı 2004, Sayfa : 52 Bu çalışmada, günlük yaşamda yaygın olarak kullanılan toz deterjanın (etkin madde % 21,9 lineer alkil sülfonat) gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kromozomlarında oluşturabileceği sapmalar incelenmiştir. Üç farklı konsantrasyonda (0,09 mg/1, 0,29 mg/1 ve 0,90 mg/1) hazırlanan deterjan, balıklara enjeksiyonla ve yaşadıkları su ortamına karıştırılmak suretiyle uygulanmıştır. Kromozom preparatlan, 96 saat deneye tabi tutulan balıkların böbrek dokusundan, doğrudan metot kullanılarak hazırlanmıştır. Elde ediien kromozom preparaîlarmdaki metafaz dağılımları, kromozom sapması yönünden incelenmiştir. Sonuç olarak, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na ait Su Ürünleri Yönetmeliği 'nde içsulanmızda bulunmasına izin verilen deterjan konsantrasyonunun bu balık türünde herhangi bir kromozom sapmasına yol açmadığı belirlenmiştir. Aynca, gökkuşağı alabalığında yaygın olarak görülen Robertson polimorfızmine rastlanmıştır. Buna göre, kromozom kol sayısının (NF) 104 olarak sabit kaldığı, kromozom sayısının (2n) ise 58-64 şeklinde değiştiği saptanmıştır. Deterjan uygulamasının Robertson poiimorfizmi nedeniyle görüien kromozom sayı farklılıkları üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı istatistiksel olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Gökkuşağı alabalığı, lineer alkil sülfonat, kromozom sapması, Robertson poiimorfizmi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis STUDY OF PROBABLE CHROMOSOMAL ABERRATIONS INDUCTED BY GRANULAR DETERGENT IN RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) Ömer Murat TÜFEK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Aquatic Sciences 2004, Page : 52 In this study, probable chromosomal aberrations in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) inducted by granular detergent (active ingredient 21.9 % linear alkyl suiphonate) commonly used in daily life have been investigated. Detergent of three concentrations (0,09 mg/1, 0,29 mg/1 ve 0,90 mg/1) has been applied to fish by injection and exposure treatments. For chromosome preparations, anterior kidney tissue of fish exposed for 96 hours has been used by- means of direct method. Metaphase plates on the chromosome preparations has been studied with respect to chromosomal aberrations. Finally, it has been determined that the legally permissible concentration for detergent in inland waters according to Fisheries Regulation of Fisheries Law No. 1380 did not produce any chromosomal aberrations in the fish species studied. Robertsonian polymorphism widely observed in rainbow trout has been examined. This type of polymorphism has been identified by the change in a range of 58-64 in chromosome number (2n) while the chromosome arm number (NF) is constant as 104. It has been found statistically that the applications of detergent have not any significant impact on the changes of chromosomal number due to Robersonian polymorphism. Keywords : Rainbow trout, linear alkyl suiphonate, chromosomal aberrations, Robertsonian polymorphism. VI