Yol üst yapısı esnek kaplamaların superpave ve marshall metodları ile analizi ve karşılaştırılması
The analysis and comparison of highway superstructure flexible pavements with the superpave and marshall method
- Tez No: 150176
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ KULOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ YOL ÜSTYAPISI ESNEK KAPLAMALARIN SUPERPAVE VE MARSHALL METODLARI İLE ANALİZİ VE KARŞILAŞTIRILMASI Remzi NAMLI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2004, Sayfa: 110 Bu çalışmanın amacı yol üstyapısı esnek kaplamaların dizaynında kullanılan Marshall ve Superpave Metodlarını karşılaştırmaktır. Marshall Metodu uzun yıllardan beri kullanılmasına rağmen, Superpave Metodu son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmada öncelikle Superpave Metodunda kullanılmak üzere“Yoğurmalı Pres”imal edilmiştir. Bu presle Superpave Metodunun gerektirdiği şekilde sıcak asfalt karışım numunesi hazırlanarak sıkıştırılmıştır. Marshall Metodunda kullanılan numuneler de kendi metoduna uygun hazırlanmıştır. Ayrıca her iki metodda kullanılan bitüme %5 oranlarında SBS Kraton Dİ 192 katkısı ilave edilmiştir. Her iki metodla hazırlanan numunelerin rij itlik modülü ve bitüm yüzdesi deneyleri de yapılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde Superpave numunelerinin Marshall' a göre daha esnek ve ekonomik olduğu görülmüştür. Superpave Metodu'nun Türkiye'de ilk defa laboratuarda incelenmesi ile ümit ediyoruz ki bu çalışma daha sonraki çalışmalara temel teşkil edecektir. Anahtar Kelimeler : Marshall, Superpave, Yoğurmalı Pres, Bitüm. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE ANALYSIS AND COMPARISON OF HIGHWAY SUPERSTRUCTURE FLEXIBLE PAVEMENTS WITH THE SUPERPAVE AND MARSHALL METHOD Remzi NAMLI Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Civil Engineering 2004, Page: 110 The aim of this study is to compare the Superpave and the Marshall Methods which are used to design highway pavements. Although the Marshall Method has been used for a long time, the Superpave Method has recently been used. In this study gyratory compactor was manufactured to use in the Superpave Method. Hot mix asphalt specimens were prepared and compressed by the gyratory compactor. The specimens used in the Marshall method were prepared with principles of the Marshall test. Moreover, five percent of the SB S Kraton Dl 192 were added to bituminous that used in both two methods. Stiffness modulus and extraction tests were performed. As a result of the experiments, it was observed that Superpave specimens were more flexible and economic than the Marshall specimens. Thus, in this study, Superpave Method was investigated in laboratory for the first time in Turkey. It is hope that this study will guide to next studies that concerning Superpave method. Keywords : Marshall, Superpave, Gyratory Compactor, Bituminous. XII