Mini kara delikler ve oluşumları
The primordial black holes and formations
  1. Tez No: 150236
  2. Yazar: MUSA KÜSKÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY BİRKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV ÖZET Bu tezimizde mini karadeliklerin oluşumunu tasvir eden bir model (ZeDa Modeli) tanıtılmaktadır. Hawking'in modelinden farklı olan bu model galaksi oluşumuna ilişkin Mc Crea - Zebitay modelinden esinlenerek yapılmıştır. İlk bölümde karadeliklerin genel yapısı ve özellikleri anlatıldıktan sonra, ZeDa modeli III. Bölümde ele alınmıştır. Sonuçlar tablo 2'de özetlenmiştir. Bu modelde büyük patlamanın hemen ardından evreni oluşturan akışkanın kümeciklere ayrıldığı ve bu kümeciklerin birbirlerinin gravitasyon alanında ses ötesi hızlar ile çarpıştıktan varsayılmaktadır. Bu olay 10“43 sn ile 10”8 sn arasında kütleleri 10"5 gr. ile 1030 gr. arasında değişen mini karadeliklerin varlığıyla son bulmaktadır. Bu zaman zarfında 36 farklı nesile ait mini karadelikler oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this thesis, a model(ZeDa Model) which describes the formation of the mini (primordial) black holes has been introduced. The model which is different from Hawking's model, has been done by taking some treatments from Mc Crea-Zebitay model related to the formation of the galaxies. In the first chapter, after telling about the general structure and properties of black holes, The ZeDa model is introduced in the third chapter. The results are summaried in table 2. In this model it has been suggested that the fluid filling the universe separated into mini clusters just after big-bang and these clusters collided with each other under their gravitational attractions with ultrasonic velocities. The whole time for this event is between 10“43 sec- 10”8 sec, and also 36 different generations of mini black holes whose masses are İn the interval of 10"5 gr.-1030 gr. were created in that time interval.