Örgüt kültürünün örgütsel güven üzerindeki etkileri
The impact of organizational culture on organizational trust
- Tez No: 150243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
9»* " / '¦ IV ÖZET Günümüzde işletmeler arasındaki rekabetin yüksek düzeylere ulaşması ve işletmelerin hayatta kalabilme çabalan örgüt kültürünün, örgüt ikliminin ve örgütsel güvenin önemini artırmaktadır. Gerçekten de şirketler açısından örgütün ve örgüt üyelerinin kültürel açıdan uyuşmasını sağlamak; örgüt içinde ahlaki belirsizliği ve boşluğu ortadan kaldırmak amacıyla örgütün iklimini oluşturmak ve düzenlemek; şirketin hedeflerine ulaşabilmeleri açısından hayati önemi olan güven unsurunun çalışanlar arası, çalışanlar ve yöneticileri arası ve çalışanlar ve örgüt arası düzeylerde tesisini sağlamak oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, kültürel boyutları ve örgütün etik ikliminin örgütsel güven üzerindeki etkilerini incelemektir. Kültürel boyutlara iş yapmaya odaklılık, kolektivizm ve güç mesafesi dahil edilmiştir. Örgütsel güven ise, örgüte güven ve yöneticiye güven olarak iki kısımda incelenmiştir. Araştırmanın uygulamasında anket yöntemi kullanılmıştır. 13 şirkette 300 çalışana dağıtılan anketlerden 216'sı geri toplanabilmiştir. Daha sonra bu veriler üzerinde SPSS 10.0 programında sırasıyla faktör analizi, güvenirlilik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kültür boyutlarından yalnızca iş yapmaya odaklılık faktörünün yöneticiye ve örgüte güven üzerinde anlamlı ilişkisinin olduğu, yine çalışanların örgüt iklimini etik olarak algılamalarının yöneticiye ve örgüte güveni artırdığı görülmüştür. Kolektivizm ve güç mesafesi faktörlerinin yöneticiye güveni ve örgüte güveni anlamlı bir biçimde etkilemediği bulgusu elde edilmiştir. Şirketler, şirket yöneticileri ve araştırmacılar için önemli bulgular elde edilmiş, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
. V X SUMMARY Today organizations strugle to live comes into being, for the competition between the organizations reaches at high levels increases the importance of organizational culture, organizational climate and organizational trust concepts, in fact, it becomes very important for the organizations to match the cultural differences between individuals and the organization; to form and arrange the organizational climate for removing the uncertainty and the space on ethical issues in the organization; to build trust between employees, trust in supervisors and trust in organization that is vital for organizations to accomplish the goals of the organization. The goal of this study is to investigate the impacts of cultural dimensions and ethical climate on organizational trust. In this study, cultural dimensions includes doing orientation, collectivism and power distance factors. Also organizational trust is investigated in two components: trust in supervisors and trust in organization The data is collected by questionnaires via face to face interactions.300 questionnaires is allocated in 13 firms and 216 of these can be collected back. Then for these data respectively, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and regression analysis is applied on SPSS 10.0 program. In this study, some important findings have been obtained and some suggestions have been proposed for firms and managers of these firms. The results of these analysis show that of the cultural dimension only the doing orientation factor is significantly related to the trust in organization and in trust in supervisors. Also the perceptions of employees for their organization's climate to be ethical is significantly related to the organizational trust. İt is found that collectivism and power distance factors don't affect trust in supervisor and trust in organization significantly.