Schiff bazı komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve sıvı kristal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of Schiff base complexes and investigation of liquid crystals properties
- Tez No: 150254
- Danışmanlar: PROF.DR. VEFA AHSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, dört dişli N202-donör Schiff Bazlarının kompleks yapılarına uzun alkil zincirlerinin etkisini, incelemek amacıyla, farklı uzunluklara sahip alkil zincirleri içeren yeni Schiff bazı ligandları sentezlenmiş ve Cu(II) ve Pd(II) kompleksleri izole edilmiştir. 1-2 dialkiloksi 4- forrnyl-5-hidroksibenzen ve 4-5 diamino-1,2- didodesiloksibenzen'in reaksiyonu sonucu yeni bir Schiff Bazı ligandı hazırlanmıştır. Pd(II) ve Cu(II) kompleksleri Schiff bazı metal oranı 1 : 1 olarak reaksiyona konularak elde edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin yapıları Elementel analiz, İR, *H, l3C NMR ve Kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca metal komplekslerinin sıvı kristal özelliklerini incelemek için diferansiyel. taramalı kalorimetri (DSC), X-ışınları Kırınımı ve polarize mikroskop kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Cu(II) kompleksleri düzensiz hegzagonal yapı gösterirken Pd(II) kompleksleri ise düzenli hegzagonal mezofaz yapı gösterdiği tespit edilmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the effect of long alkyl chains on the complex formation of tetradentate N202-donor Schiff bases, new ligands which have got different alkyl chains has been synthesised and their complexes with Cu(II) and Pd(II) are isolated. A new Schiff Base has been prepared from l,2-dialkyloxy-4-formyl-5- hydroxybenzene and 4,5-diamino-l,.2-didodecyloxybenzene. Pd(II) and Cu(II) complexes are obtained with metal Schiff Base ratio of 1 : 1. The new compounds have been characterized by elemental analyses, IR, H, C NMR and Mass spectra. In addition, the liquid crystalline behaviour of these metal complexes were investigated by polarizing microscopy, differential scanning calorimetry (DSC) and X-Ray diffraction analysis. According the results, Cu(II) complexes are shown columnar hexagonal disordered mesophases while Pd(II) complexes are formed columnar hexagonal ordered mesophases.