İki boyutlu fourier transformu ile ters-SAR (suni açıklıklı radar) görüntülerinin elde edilmesi
Taking inverse-SAR (syntetic aperture radar) image by using two dimensional fourier transform
  1. Tez No: 150335
  2. Yazar: İBRAHİM ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET SAR (Suni Açıklıktı Radar = Syntetic Aperture Radar) sistemler son dönemlerde sıkça kullanılan çok yeni bir teknolojidir. SAR sistemler, çevre planlaması, haritalandırma ve askeri teknolojilerde kullanılmaya başlanan, hızla benimsenen ve gelişen bir teknolojidir.. SAR sitemler, jeologlara bölgenin mineral yapısını, çevrecilere su üzerindeki yağ tabakasını, kaşiflere deniz kıyılarını ve tehlike haritalarını, askeri alanda ise keşif ve hedef bilgisini yorumlama olanağı sağlar. Temelde görüntü işleme ve radar yaklaşımlarını içerir. SAR sitemlerde, yüksek bant genişliği, çözünürlüğü doğru otrantılı olarak etkiler. SAR radarları bölgeyi uçarak katederken suni anten genişliği oluşturarak yeterli band genişliği sağlar. Radar ilerledikçe her yönde dalga yayımlar. Geri saçılan ekolar kaydedilir. Veritabanı kayıtları, Doppler olayı göz önüne alınarak tutulur. Doppler olayı frekans uyumluluğu bakımından önemli sonuçlar doğurur ve etkisi çok önemlidir. Doppler etkisi katılarak elde edilen veriler hedefe doğru odaklanmayı sağlar. Odaklanma işlemi SAR'ın temelini oluşturur. Radarın cisme göre göreceli hareketine Doppler etkisi katılarak doğru bilimsel yaklaşım, kusursuz bir hesaplama gerekmektedir. Radar dalga boyları görünen veya infrared dalga boylarından daha büyüktür. Bu nedenle zor koşullarda, net görüntü elde edebilir. SAR sistemler ile Ters SAR sistemler temelde aynı olmakla birlikte bazı farklılıklar içerir. Ters SAR sistemlerde, sabit bir anten, hedefin hareketlerini kaydeder. Bu tezde Ters SAR sistemlerin çalışma mekanizması incelenmiştir. Dalga denklemlerinin cisim ve uzamsal frekans uzayındaki karekteristiğine bağlı olarak periyodik sinyallerde örnekleme yöntemi ile hedefe ait belirli bilgiler doğrultusunda Ters SAR görüntüleri üreten kodlar üretilmiştir. Bu kodlar cisim uzayında doğru genlik ve beklenen örnekleme sıklığı ile hedef görüntüsü oluşturmuştur. Ayrıca kodlarının kabul edilebilir bir sürede sonuca ulaşması amaçlandığından FFT algoritması kullanılarak kodlar hızlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SAR (Syntetic Aperture Radar) systems which is an importantSaag. :echnology is mostly used in recent years. SAR systems firstly used in enviromental Dlanning, maping, and in military projects and the field of use growing up in technology nowadays. SAR technology has provided terrain structural information to geologists for mineral exploration, oil spill boundaries on water to environmentalists, sea state and ice hazard maps to navigators, and reconnaissance and targeting information to military operations. SAR systems has the same fundamentals with the concepts of radar and image processing rules. In a SAR image, the wide Bandwidth will couse directly to the solubility and so to a beter image. And Bandwidth is directly proportional to the frequency range and to the width of antenna. SAR systems provide this bandwidth by flying the target area and constitude an enough syntetic antenna width. Radars broadcast in every directions while propogating. And the backscatters are recording in an echostore. These datas recording by the effect of Doppler event. Doppler event is very Important if the frequency compatibility is concerned. These datas which is with the effect of Doppler event, provides focusing to the points of the target. Focusing is an important part of SAR systems. In these systems the effect of relative movement of the radar according to the target must be evaluated corrcetly.The wavelength of the waves used in these systems are bigger than the infrared wavelengths. So these systems can get good images in difficult conditions. SAR and ISAR (Inverse Syntetic Aperture Radar) systems are the same in fundamental. The biggest difference is the way of taking datas from the target. In an l-SAR sistem a radar, takes datas with the movement of the target. In this thesis the l-SAR working mechanism exemined. According to the wave equation characteristics in frequency and substance domain, by using sampling in periodic signals, an l-SAR image of the target constituted by MATLAB simulation codes related to the target information given. The images obtained gives the correct amplitude and position of the target. To obtaine faster codes, FFT algorithms used and the codes reconstructed.