Deney tasarımı yöntemi ile kalite odaklı problemlerin çözümü
The solution of quality focused problem by using exprimental design method
- Tez No: 150337
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Günümüzde küresel rekabet ortamında çok sayıda faktörün iyi yönetilmesi gerekmektedir. Kalite firmaya rekabet avantajı sağlar. Bunun için işletmeler, sürekli olarak ürünlerini ve proseslerini, bir başka deyişle kalitelerini iyileştirmelidirler. Müşteri ihtiyaçlarına ve beklentilerine ilişkin ürün veya sürecin performans özeliklerini iyileştirmek amacıyla ürün veya süreç geliştirme işlemi yapılmalıdır. Deney tasarımı bu amaçla kullanılan ileri kalite araçlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, bu yöntem ile süreçteki ve üründeki değişimlerin nasıl azaltılabileceği ve kontrol edilebileceğinin anlaşılmasının sağlanmasıdır. Buna dayanarak verilecek kararlar, ürün veya sürecin performansına etki eden parametreler ile ilişkili olmalıdır. İşlemlerden doğan kayıp miktarı, dizayn faktörlerinin, ürünün veya sürecin performans özelliklerinin değişim miktarını ve ortalama etkilerini anlamayı gerektirir. Bu değişim miktarının ve ortalama değerin tam anlamıyla ayarlanmasıyla, ürün veya prosesin kayıpları minimum olabilir. Bu tez çalışmasında, ürünlerin tasarımından müşteriye sunumuna ve hatta sunum sonrası süreçlerini etkileyen faktörleri, optimize edip güvence altına almak için kullanılan çeşitli istatistiki tekniklerden biri olan Deney Tasarımı tekniği, tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Daha sonra ABB Elektrik A.Ş'de tespit edilen kalite odaklı problem bu teknikle çözüme kavuşturulmuştur. Gerçekleştirilen bu çalışmayla, Deney Tasarımının uygulama adımları izlenerek, kontrol edilebilir, kritik malzeme ve süreç değişkenleri belirlenmiş, kaynak işleminin sonunda radyatör kalınlığındaki değişim azaltılmış, değişimdeki bu azalmanın işletmeye katkısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to complete in today's global economy so many factors must be managed well. Quality offers competition advantages to a firm. In order to be successful in this competition, and to survive, the firms should improve their products and process, in other words, they should improve their quality. The purpose of product or process development is to improve the performance characteristics of the product or process relative to customer needs and expectations. Design of experiment, DOE, is one of the advanced quality tools used for this objective. The purpose of this study should be to understand how to reduce and control variation of a product or process; subsequently, decisions must be made concerning which parameters affect the performance of a product or process with procedure. The loss function quantifies the need to understand which design factors influence the average and variation of a performance characteristic of a product or process. By properly adjusting the average and reducing variation, the product or process losses can be minimized. In this thesis, The Experimental Design Method, which is a statistical method used for optimising the factors that affects the processes from the design to the sales and even after-sales of the goods, is studied in detail. Afterwards, a quality focused problem was solved using this method. With this study, via following the steps of the applications of the Experimental Design, critical material and process variables that can be controlled were determined, and the difference in the thickness of the radiator after the welding process was decreased, and the contribution of this decrease to the company was determined.