Application of density functional theory on nanomagnetic heusler alloys
Density functional teorinin nanomanyetik heusler alloylara uygulanması
- Tez No: 150350
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Son on yılda magnetoelektroniklerin veya spintroniklerin alanında artan ilgi yarı ferromanyetik ve yarı manyetik ferrimanyetik olarak bilinen malzemeler üzerindeki araştırmaları artırdı. Bu malzemeler spin-aşağı veya spin-yukarı bantta bir enerji aralığı (bant aralığı) gösterir ve bu sebepten ötürü spine bağlı aletlerin performansını geliştirmek, artırmak için yada fermi seviyesindeki elektronlar %100 polarize spinli olduğu için dev magnetoresistans (GMR), spin anahtarı, MRAM (Manyetik Random Access Memory) ve mükemmel spin filitreleri olarak kullanılırlar. FPLO packet programında yoğunluk fonksiyonel teorisi çerçevesinde local spin yoğunluk yaklaşımı kullanılmasıyla Co ve Mn tabanlı tam Meusler alaşımları çalıştım. Bu alaşımların çoğunun yarı metalik davranış sahip olduğunu gösterdim. Co tabanlı bu alaşımların çoğu yarı metalik ferromanyetizma gösterirken Mn tabanlı bu alaşımların çoğu yarı metalik ferrimanyetizma gösterir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The increased interest in the field of magnetoelectronics or spintronics during the last decade intensified the research on the so-called half ferromagnetics and half ferrimagnetics materials. These materials present a gap in the minority band or in the majority band and thus can be used as perfect spin filters, MRAM (magnetic random access memory), spin-valve and GMR (giant magnetoresistance) or to enhance and increase the performance of spin dependent devices as electrons at the fermi level are %100 spin polarized. In the FPLO packet program using the local spin density approximation in the framework of density functional theory 1 studied the full lluesler alloys that based on Co and Mn. I show that many of these compounds show a half metallic behavior. While many of these compounds based Co show a half metallic ferromagnetism, many of these compounds Mn show a half metallic ferrimagnetism.