Sol-gel yöntemi ile kaplanan bisphenol a carbonate'in yapısal ve optik karakterizasyonu
Structural and optical characterization of bisphenol a carbonate coated sol-gel method
- Tez No: 150351
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde çok geniş kullanım alanına sahip olan polimerler, endüstride ve bilimde dikkatleri üzerine toplamıştır. Tez çalışmasında kullanılan Bisphenol A Carbonate (PC), ev eşyaları, tüketim maddeleri, spor eşyaları, fotoğraf ve optik cihazlar, lazer optik bilgi saklama sistemleri, lambalar, sinyal ışıklan, optik lensler, koruyucu kartlar, sayaçlar, steril malzemeler gibi alanlarda çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Ve endüstride en çok tercih edilen polimerlerden biridir. Tez çalışmasının amacı, PC malzeme kullanarak sol-gel yöntemiyle bir ince film elde etmek ve bu üretilmiş filmlerin optik ve yapısal özelliklerini açıklamaktır. PC ince filmleri, cam üzerine döndürme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. PC çözeltisi, çinko, mangan, bakır maddeleri ile ayrı ayrı katkılandınldı. Hazırlanan çözeltilerden ince filmler elde edildi. İnce filmlerin özellikleri, katkı maddesine ve katman sayışma göre karşılaştınlmıştır. Filmlerin mikro yapılan AFM ve SEM ile, optik özellikleri UV ile, termal analizleri ise DSC yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Polymers, which are widely used in daily life, have been in the centre of attention in industry and science. Bisphenol A Carbonate (PC) that is used in this thesis has various kinds of applications such that household, consumer article, sporting goods, photograph and optical equipment, and laser-optical data- storage systems, lamps, traffic lamps, optical lenses, protective cards, counters, sterile materials. And it is one of the most preferred polymer in industry. The purposes of this thesis are to produce a thin film using PC material by sol- gel technique and explaining the optical and structural properties of these films. PC thin films are obtained by using spin coating technique. PC solution is doped one by one with zinc, manganese, cupper. The thin films are obtained from the prepared solutions. Properties of thin films are compared to their number of coatings and doping materials. Microstructures of the films are examined by AFM and SEM, optical properties are examined by UV, and thermal analyses are examined by DSC method.