Serbest ortamda RS-232 protokolü ile optik haberleşme sistemi uygulaması
Free space optical communication with RS-232 standards
  1. Tez No: 150358
  2. Yazar: SÜLEYMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, kısa mesafeli veri haberleşmesi için alternatif bir metot olarak, kızıl ötesi ışıkla tasarımı yapılan bir devre kullanılmıştır. İlk önce ışık teorisi açıklanmış daha sonra bu teoriye uygun çalışan verici ve alıcı devrelerden bahsedilmiştir. Bu devrelerin açıklanmasından sonra optik haberleşmede kullanılan modülasyon teknikleri ve optik haberleşmenin optimizasyonu anlatılmıştır. Son olarak devrenin tasarımı gerçekleştirilmiş ve PROTEL DXP yardımıyla baskı devresi oluşturulmuştur. Devrenin ana gövdesini oluşturan kızıl ötesi LED ve foto transistorun uygun dalga boyunda seçilmesiyle, verici ve alıcı arasında veri haberleşmesi, sekiz bitlik veriler kullanılarak sağlanmıştır. Haberleşme sırasında ortaya çıkan birkaç küçük problem ortadan kaldırılmış ve devre uzun süre aktif bırakılıp test edilerek veri aktarımının doğruluğu sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a circuit that is an alternative method for short range data communication with infrared is designed. At first, The theory of ligth is explained and then the transceiver circuits which is appropriate to this theory is mentioned. After this explanations, optic modulation techniques and optical communication optimisation are described. At last, the circuit design is completed and the PCB is constituted by PROTEL DXP. With the LED, which is the basis of this circuit, and the photo tansistor with the convenient wavelength selection, the data transfer as 8 bit is obtained between receiver and transmitter circuits. During the communication, the small problems is solved and the circuit is tested with working.