Crossover designs in clinical research
Klinik araştırmada çapraz tasarımlar
- Tez No: 150454
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Çapraz tasarım, her bir deneysel birime belirli bir sıra ile uygulanan tedavileri içeren deneyleri açıklamaktadır. Bu tasarımda bir tedavi, belirli bir zaman periyodunda bir deneysel birime uygulandıktan sonra aynı deneysel birime bir sonraki periyotta başka bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedaviler deneyin uygulandığı birim, tüm tedavileri alıncaya kadar ardışık olarak uygulanır. En popüler çapraz tasarım türü, bazen 2x2 çapraz tasarım olarak da adlandırılan 2-sıra, 2-periyot, 2-tedavi çapraz tasarımdır. Çapraz tasarımlar, çok sayıda klinik ve farmakolojik denemelerde seçilen en popüler tasarımlar olmuştur. Klinik denemelerde çoğu hastalıklar ve durumlar çapraz tasarımlar kullanılarak incelenmektedir. Bu projenin amacı çapraz tasarımlar hakkında temel bilgiler vermek, çapraz tasarımların klinik araştırmalarda nasıl uygulandığım açıklamak ve bu bilgileri kullanarak bir klinik denemede çapraz tasarım uygulaması yapmaktır. Anahtar sözcükler : Çapraz Tasarım, Klinik Denemeler, Deney Tasarımı
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The crossover design describes experiments with treatments administered in sequence to each experimental unit. A treatment is administered to an experimental unit for a specific period of time after which another treatment is administered to the same unit. The treatments are successively administered to the unit until it has received all treatments. The most popular crossover design is the 2-sequence, 2- period, 2-treatment crossover design, sometimes called the 2x2 crossover design. Crossover designs have been the most popular designs of choice in many clinical and pharmaceutical trials. Many diseases and conditions are studied using a crossover design in a clinical trial. The aim of this project is to give basic information about crossover designs, to explain how to use crossover designs in clinical researchs and to implement crossover design on one of the clinical trial by using this information. Keywords : Crossover Design, Clinical Trials, Design Experiment