2x2 çapraz tasarımlarda parametrik ve parametrik olmayan testlerin karşılaştırılması
The comparison of parametric and nonparametric tests in 2x2 crossover design
- Tez No: 441837
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çapraz tasarımlar, klinik araştırmalar başta olmak üzere psikoloji ve otomotiv gibi bir çok alanda kullanılan tasarımlardır. Bu tasarımlar daha az örneklem kullanarak daha güçlü sonuçlar elde etmek amacıyla kullanılırlar. Paralel grup tasarımlarda her bir deney birimine yalnızca bir işlem uygulanıp sonucu alınırken çapraz tasarımlarda her bir deney birimine bir işlem uygulanıp sonucu alınır ve her deney birimine tüm işlemler uygulanıp sonucu alınana kadar işlem devam eder. Bu çalışmada, küçük örneklem için çapraz tasarımlarda aktarılmış etkinin ve işlem etkisinin testleri için simülasyon çalışması yapılmış olup Mann Whitney ve t testlerinin güç değerleri karşılaştırma yapılıp değerlendirilmiştir. Ayrıca farklı korelasyon düzeyleri için eşleştirilmiş t testi kullanılıp güç düzeyleri incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crossover designs are designs which are commonly used in many fields such as psychology, automotive industry and especially in clinical researches. These designs are used in order to achieve stronger results by using fewer samples. In parallel group designs, only one process is applied to each test unit and the result is received , however in crossover design, one process is applied to each test unit and the result is received and this process continues until all the processes are applied to each test unit and the results are received. In this study, simulation study is performed for the test of carryover effect and treatment effect in crossover designs for small samples and power values of Mann Whitney and t tests are compared and then they are evaluated. Also paired t test is used for different correlation levels and power values are examined and evaluated.