Dicle Üniversitesi kampusu'nun kuşları
Ornithofauna of Dicle University campus
- Tez No: 150657
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) kampusu içinde 2002-2004 yılları arasında yapılan yıl boyunca yapılan ornitolojik gözlemler, 2003 yılı sonbahar dönemi ile 2004 yılı ilkbahar dönemindeki kuş halkalama çalışmaları ve literatür kayıtlarının değerlendirilmesi sonucunda 47 aileden 189 kuş türünün alanda görüldüğü belirlenmiştir. Bazı türlerdeki ekolojik ya da davranışsal gözlemler ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Çizgili ishakkuşu (Otus brucei), İzmir Yalıçapkını {Halcyon smyrnensis), Doğu Söğütbülbülü (Phylloscopus orientalis), Orman Söğütbülbülü (Phylloscopus sibilatrix) ve Küçük Çinte (Emberiza pusilla) alanda ilk kez belirlenmiş türlerdir. Araştırma alanı kuşlar açısından önemli habitat çeşitliliğine sahiptir. Ancak, son yıllarda çeşitli etkilerle daralan bu habitatların bozulması, mevcut kuş çeşitliliğini olduğu gibi kampustaki doğal yaşamı tehdit eden en önemli etkendir.
Özet (Çeviri)
In Dicle University campus, taking in to account the ornithological observations made between 2002 - 2004, bird ringing studies carried out between 2003 autumn and 2004 spring season and also literature records, 189 bird species from 47 families has been defined. For some species detailed explanations about the ecological and behavioral observations were given. Striated Scops Owl (Otus brucei), White-breasted Kingfisher (Halcyon smyrnensis), Eastern BonellPs Warbler (Phylloscopus orientalis), Wood Warbler (Phylloscopus sibilatrix) and Little Bunting (Emberiza pusilla) recorded for the first time in the research area. The research area has big importance for birds in terms of its habitat diversity. But the fragmentation of those habitats due to different reasons in the recent years acts as a big threat on the bird diversity and also the natural life in the university campus.