İ.Ü. Orman fakültesi araştırma ormanının kuzey bölümündeki meşcerelerin koruya tahvil olanakları the possibilities of converting coppices which are in the northern part of the İstanbul University forestry faculty research forest into high foressts
- Tez No: 150743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET İ. Ü. ORMAN FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA ORMANININ KUZEY BÖLÜMÜNDEKİ MEŞCERELERİN KORUYA TAHVİL OLANAKLARI“Araştırma çalışmaları, Meşe ve Gürgenin karışık olarak bulunduğu meşcereler ile Gürgenin saf olarak bulunduğu meşcereden toplam 6 adet örnek alanı alarak yürütülmüştür. Dönüştürme meşcerelerinde yapılan bakım müdahalelerinin sonuçlarını değerlendirmek üzere hiç müdahale yapılmamış bir bölmeden de örnek alam alınmıştır. Deneme alanlarında genel bilgiler toplanmış; çap, boy değerleri ölçülmüştür. Ayrıca Meşe ve Gürgenin karşılıklı büyüme ilişkilerini tespit etmek amacıyla, 3 deneme alanında gövde analizi için örnek ağaçlar kesilmiştir. Dönüştürme meşcerelerinin yetişme ortamı, dönüştürmenin amacı, dönüştürme çalışmalarındaki bakım esasları, deneme alanlarının seçimi ve yapılan ölçümler hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma ormanı, ağaçlandırma alanları hariç tutulursa, tamamen sürgünden gelişmiş gövdelerden oluşmuş meşcerelerdir. Böyle meşcerelerin dönüştürülmesinde ”Büyümeye bırakma ve entansif bakım ile doğrudan doğruya dönüştürme“ metodu ancak Meşelerin yeterli sayıda ve dağılışta olduğu meşcerelerde uygulanabilir. Meşenin yeterli sayıda olmadığı meşcerelerde ise 'Tür değiştirerek dönüştürme”metodu kullanılmalıdır. Araştırma ormanındaki baltalık meşcerelerinde dönüştürme çalışmalarında, Meşeye gereken önem verilmediği için Gürgenin oram artmıştır. Bu meşcerelerin koruya en ekonomik yolla dönüştürülmesi için Meşeyi koruyucu bakım müdahaleleri yapılmalıdır. Böylece baltalık meşcerelerinin, yetişme ortamından en iyi ölçüde yararlanmayı sağlayan süreklilik prensibine uygun koru meşcerelerine dönüştürülmesi sağlanabilir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE POSSIBILITIES OF CONVERTING COPPICES WHICH ARE IN THE NORTHERN PART OF THE ISTANBUL UNIVERSTY FORESTRY FACULTY RESEARCH FOREST INTO HIGH FORESSTS This study is done by valuation of 6 sample plots data which were taken from stands of pure or mixed with Oak species (Quercus spp.L.) of Hornbeam {Carpinus betulus L.). To evaluate the results of tending treatments also a sample plot was taken from the stands which has never cutting treatment. General data was collected from the sample plots and the diameter and height of the trees were measured Furthermore, sample trees were cut for stem analysis from three sample plots to determine the growing relations of Oak species and Hornbeam. Information about habitat of transformation, tending procedure in transformation, selection of sample plots and measurements was given. Except the plantation areas, the reseach forest consumes from stands wich came from shoots. It is found that“transformation by leaving for growing and intensive tending”method can be applied to stands in which the number and the distribuation of Oak trees is enough. Otherwise, if the number and distribuation of Oak trees is not enough“transformation by species changing”method must be applied Because of the needed importance wasn't given to the Oak, the ratio Hornbeam has been increased in the coppies. To convert these stands into high forests from the most economic way, protective upkeeping treaments must be applied to Oak. In this way transformation into high forests which secures the most benefit from the habitat and suitable to continuity principle can be realized. Vlll